Jak dobrze przygotować się do stażu? Porady dla nauczyciela

27 sierpnia, 2020
Rady jak dobrze przygotować się do stażu

Jak dobrze przygotować się do stażu? To jedno z wielu pytań, na które będzie chciał odpowiedzieć sobie początkujący nauczyciel. Nie będzie to post o tym jak napisać plan rozwoju zawodowego, bo o tym wspominałam tutaj.

Jak dobrze przygotować się do stażu

Jak dobrze przygotować się do stażu

Początek września to czas, w którym pracę rozpoczyna wielu młodych nauczycieli. Pewnie większość z was może odczuwać stres związany z nową pracą, a przede wszystkim z kwestiami formalnymi, czyli tzw „papierologią”. Pamiętajcie, że każdy z nas kiedyś zaczynał i my mamy o tyle łatwiej, że jest Internet. Porad można szukać na blogach takich jak mój, innych stronach, czy na grupach na Facebooku.

Nie powiem wam jak napisać plan rozwoju zawodowego, bo od tego są specjaliści. Powiem jednak na co zwróciłam uwagę, rozpoczynając staż i co pozytywnie wpłynęło na moją ocenę pracy.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim daj sobie czas na poznanie placówki, obowiązującej dokumentacji, obserwuj pracę innych nauczycieli, zadawaj pytania. Kto pyta, nie błądzi. Ja zadawałam dużo pytań, zwłaszcza mojej opiekunce stażu, ona ma zdecydowanie większe doświadczenie niż ja, dlatego warto słuchać cennych rad. Jak już poznałeś najważniejsze dokumenty, warto skupić się na własnym warsztacie pracy.

Bierz udział w projektach

Jeśli dyrekcja nie zgłasza Cię do udziału w projektach, zgłoś się sam/a ! Na początku powiem, gdzie szukać informacji o projektach. Ja przede wszystkim znalazłam rozpiskę na grupie Bliżej Przedszkola ale też u Dagmary z bloga pedagogpisze. W zeszłym roku brałam udział w trzech projektach:

  • Bezpieczne dziecko – bezpieczne przedszkole
  • Mamo, tato wolę wodę
  • Zdrowo jem, więcej wiem!

Dlaczego warto brać udział w projektach? To przede wszystkim dobry sposób na ciekawe zajęcia dla dzieci, rozwijanie się, a także pozytywnie wpłynie na ocenę waszej pracy. Biorąc sumiennie udział w projekcie, rób dużo zdjęć, które potem będziesz mogła dodać je do prezentacji na rozmowę kwalifikacyjną.

Dokształcaj się

Wykorzystaj okres stażu na swój rozwój zawodowy. Te 9 miesięcy (w przypadku stażu na nauczyciela kontraktowego) minie bardzo szybko. W obecnej sytuacji dostęp do szkoleń stacjonarnych może być nieco utrudniony, ale od czego są kursy online? Musieliśmy przywyknąć ostatnio do nauczania zdalnego, a kursy online jednak są bardzo wygodną formą nauki. Mając certyfikaty, zaświadczenia z kilkunastu, a nie np 2,3 szkoleń na cały okres stażu, to zdecydowanie działa na waszą korzyść.

Twórz swoje materiały

Ja przede wszystkim tworzyłam materiały do nauki z języka angielskiego, z racji tego, że nie pracuję na gotowym kursie. Teraz robię też więcej materiałów dla nauczycieli przedszkola w programie Canva. Wiecie jak to potem dobrze wygląda na prezentacji o sobie, gdy wrzucicie kilka zdjęć swoich pomocy dydaktycznych, zwłaszcza w użyciu. Samą prezentację też zrobiłam w tym programie. Jest tam wiele darmowych szablonów, a sam program nie jest trudny do opanowania. A jeśli chcecie zobaczyć kilka darmowych materiałów to wpadajcie tutaj.

Podsumowanie – jak dobrze przygotować się do stażu

Przede wszystkim sumiennie wykonuj swoje obowiązki, przykładaj się do pracy, obserwuj, pytaj, a nade wszystko dokształcaj się. Rób więcej niż od Ciebie się wymaga, szczególnie na początku swojej drogi zawodowej wykaż się. Nie oznacza to, żeby potem spocząć na laurach. Potem będzie Ci już zdecydowanie łatwiej.

Wiem, że początek roku (przed)szkolnego, zwłaszcza teraz nie będzie łatwy dla każdego, ale wierzę że szybko i sprawnie odnajdziemy się w nowej rzeczywistości 🙂 A jeśli czytają mnie inni nauczyciele, to napiszcie w komentarzu jakie macie inne rady dla młodszych kolegów, koleżanek?

5 Komentarze

Zostaw komentarz