Bestseller New York Timesa – od Rachel Hollis

10 października, 2020

Bestseller New York Timesa, to brzmi dumnie, który autor książek nie chciałby trafić na taką listę? No chyba każdy. To ogromne wyróżnienie, którego doświadczyła Rachel Hollis, autorka książki Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać! Odrzuć cudze oczekiwania i bez poczucia winy zacznij żyć po swojemu. Bez względu na to, czy jesteś Introwertyczną mamą, czy też nie, koniecznie przeczytaj do końca! Z tego wpisu:

 • poznasz moją opinię na temat tej książki
 • dowiesz się z jakich rozdziałów składa się ta książka
 • zdradzę też czy planuję wykorzystać rady autorki w swoim życiu, jeśli tak to jakie

No to zaczynamy!

Bestseller New York Timesa

Już zdradziłam, że to ogromne wyróżnienie, czym oczywiście nie omieszka się szczycić sama autorka. Rany boski (mam nadzieję, że osoby wierzące się nie obrażą), ja sama bym skakała do sufitu, gdybym się na tej liście znalazła. No ale Angela (czyli ja) od początku, czyli najpierw napisz książkę, ale nie byle jaką. No i szczerze nikłe szanse, że Twoja pierwsza książka na tej liście się znajdzie. Tak było w przypadku Rachel Hollis. Ale wiecie co? Ona się nie poddała i pisała coraz lepsze książki, które doprowadziły ją właśnie do tego miejsca, w którym jest obecnie.

Mimo, iż jest mamą czwórki dzieci, żoną, bizneswoman, nie przestała myśleć o sobie. Niektórzy uznają to za egoizm, ja powiem że to bzdura tak myśleć. Każdy z nas ma prawo do czasu tylko dla siebie, prawo, a nie przywilej wynikający z czyjejś łaski. Właśnie to jedna z rzeczy, które chce czytelnikowi przekazać Rachel, nie musicie pytać się męża, czy możecie jechać na zakupy, spotkać się z koleżanką itp. Bo czy on was o to samo pyta? Prosi o zgodę? No właśnie… W związku opartym na partnerstwie, każde potrzeby są ważne i nie możemy umniejszać tych naszych. Nie uznajcie mnie za feministkę, bo nią z pewnością nie jestem, ale coraz częściej dostrzegam błędy mojego myślenia. Jakie? Takie, że jak starczy czasu to coś zrobię dla siebie, a rzadko wystarcza, i wiele innych.

Dziewczyno przestań ciągle przepraszać

Książka składa się z trzech części:

 1. Wymówki, które należy odrzucić.
 2. Zachowania, które należy zacząć wykazywać
 3. Umiejętności, których należy nabyć.

Wymówek jest aż 9, zachowań 7, a umiejętności 6, a kilka z nich to:

 • nie mam czasu (moja ulubiona wymówka)
 • co sobie ludzie pomyślą?
 • zachowanie – proś o pomoc (ciężko mi było, ale się nauczyłam)
 • naucz się mówić ,,nie” (u mnie ciężko z asertywnością, ale uczę się)
 • umiejętności to m.in: planowanie, wytrwałość

Nigdy nie przestawaj wierzyć, że choćby ci teraz było ciężko, to cały czas masz kontrolę nad własnym postrzeganiem świata.

W książce jest mnóstwo inspirujących słów, jak na mówcę motywacyjnego przystało 🙂 Nie będę wam jednak zdradzać za dużo, po prostu zaproszę do przeczytania mojej opinii.

Cele

Moja opinia o książce

Jeśli lubicie książki z rozwoju osobistego, to koniecznie zapiszcie sobie, że Wydawnictwo Laurum, wydaje świetne pozycje. Jako przykład mamy Dziewczyno przestań ciągle przepraszać! Już nie jedną książkę o planowaniu, osiąganiu celów przeczytałam. Ta jednak patrzy na sukces nie tylko przez pryzmat realizowania celów, ale to co nas blokuje. Jakie myśli powodują, że przestajemy marzyć, dążyć do samospełnienia. Cicho marzycie o własnej firmie, ale boicie się o tym powiedzieć znajomym? Każdy w Twoim otoczeniu pracuje na etacie i nie rozumie chęci przejścia na swoje? Co gorsze, masz pomysł na biznes, który nie jest kolejnym sklepem odzieżowym i nie wiesz czy wyjdzie? Jeśli nie spróbujesz, to się nie przekonasz.

Każdy z nas ma za sobą jakieś potknięcia, ale to czy się po nich podniesiemy świadczy o naszej sile. Często patrząc na ludzi sukcesu, widzimy tylko to, co im się udało, a nie wiemy ile razy ponieśli porażkę, ale nie poddali się. Tak było też w przypadku autorki tej książki.

Dla mnie najtrudniejsze jest robienie czegoś dla siebie, kosztem poświęcenia czasu, który mogłabym spędzić z dziećmi. Obecnie pracuję nad kursem internetowym z tworzenia pomocy do zajęć w Canvie. Już widzę, ile czasu na ten projekt poświęcam, a to dopiero początek drogi. Jedną z wielu lekcji, które wyciągnęłam po lekturze tej książki, to nauka przekonania, że robię coś dla siebie. Jeśli ja będę szczęśliwa, to moje dzieci również. Teraz mam mniej dla nich czasu, ale długofalowo, rozwój firmy, da mi tego czasu więcej. To co się dzieje na świecie nie daje już gwarancji, nie ma bezpiecznego zatrudnienia. Trzeba myśleć o jakimś zabezpieczeniu na przyszłości i to nic złego, że chcesz się rozwijać. Kobieta też ma prawo być niezależna, co możesz zobaczyć na przykładzie autorki.

Podsumowanie Bestseller New York Timesa

Książka jest rewelacyjnym zagłębieniem się w temat dążenia do swoich celów, odrzucaniu wymówek, które nas blokują. Świetnie się ją czyta, przez co nie masz ochoty odłożyć ją choćby na chwilę. Myślałam, że dużo wiem o planowaniu. Nawet napisałam darowego e-booka, którego możesz pobrać za zapis do newslettera. Jednak znowu się czegoś nauczyłam. A o to w życiu chodzi, o ciągły rozwój. Gorąco polecam!

A wy słyszeliście o tej książce? Czytaliście już ją? Jakie są wasze opinie na temat najczęstszych wymówek, które przeszkadzają w osiąganiu celów? Piszcie w komentarzach. Ściskam, Angela.

6 Komentarze

 • August

  12 października, 2020 - 5:29 pm

  To książka nie tylko dla dziewczyn. Chętnie ją przeczytam, bo tez mi sie zdarza mieć wyrzuty sumienia,bo kogoś nie uszczęśliwiłem.

 • DeVi

  12 października, 2020 - 5:46 pm

  Oj wymówki to kochamy mieć – wszelkiej maści, a ta „brak czasu” albo „mam dzieci” to wręcz słyszy się wszędzie od wszystkich… tak jakby brak czasu i posiadanie dzieci było winne temu że nie robi się czegoś czego np. bardzo się chce! Stąd zapewne punkt ostatni… planowanie 🙂

 • Irek

  13 października, 2020 - 9:54 am

  Asertywności nigdy dość, ale czasem trzeba inaczej

 • Agata

  13 października, 2020 - 10:25 am

  Brzmi bardzo ciekawie, chetnie poczytam

 • Psyche Tee - Wirtualny Gabinet Psychologiczny

  14 października, 2020 - 3:14 am

  Tytuł do mnie trafia, i treść z tego co piszesz również:) Chętnie przeczytam:)

 • […] A jeśli masz ochotę na inne inspirujące pozycje od tego wydawnictwa, to koniecznie przeczytaj Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać. […]

Zostaw komentarz