Recenzja książki Mali mężczyźni od Wydawnictwa MG

2 lipca, 2020
Recenzja książki Mali mężczyźni

Witajcie kochani 🙂 To mój pierwszy wpis po przeniesieniu się do WordPressa i uczę się jeszcze. Recenzja książki Mali mężczyźni czeka już na was.

Jest to nowość od Wydawnictwa MG

Dzisiaj mamy upalny dzień, nic tylko siedzieć w ogrodzie i czytać. Zgadzacie się ze mną? 🙂 Wracając jednak do tytułowej powieści, najpierw przedstawię wam krótki zarys fabuły, a następnie moją opinię, czy mi się podobało, czy też nie.

Recenzja książki Mali mężczyźni
<recenzja książki Mali mężczyźni>

Zarys fabuły książki Mali mężczyźni

Nie wyobrażam sobie pisać jakiejkolwiek recenzji książki, bez podawania choćby kilku najważniejszych informacji o niej, zatem:

Autor: Louisa May Alcott

Tytuł: Mali mężczyźni

Wydawnictwo : MG

Okładka: Twarda

Ocena 9/10

Recenzja książki Mali mężczyźni

To już trzecia część serii napisanej przez Louisę May Alcott: poprzednie dwie książki mają tytuł:

 • Małe kobietki
 • Dobre żony

Nie jest trudno domyśleć się po samych tytułach, jaka jest treść danej powieści, nie trudno było i w przypadku wspomnianych Małych mężczyzn. Głównymi bohaterami są chłopcy, którzy uczą się w szkole w Plumfield, którą prowadzi Jo Bhaer z mężem. Jak łatwo się domyśleć, mając tylu chłopców na wychowaniu. Nie trudno o jakieś kłopoty, czy ciekawe historie, zwłaszcza gdy są oni w wieku dorastania. Pani Jo Bhaer jednak potrafiła sobie z nimi doskonale poradzić. Wypracowała sobie taki szacunek u nich, że każdy bez słowa sprzeciwu słuchał tego, co ma im do powiedzenia i wykonywał jej polecenia.

Bycie mamą jednego chłopca nie jest łatwe, wiem, bo sama nią jestem. Co dopiero gromadki chłopców, w różnym wieku, z różnymi problemami i pochodzącymi z różnych środowisk. Śmiało można powiedzieć, że Jo Bhaer pełniła nie tylko rolę ich nauczycielki, ale też w części zastępowała im mamę.

Kiedy chłopcy wrócili już z kościoła i zjedli posiłek, każdy mógł się zająć tym, na co miał ochotę. Czytali książki, pisali listy do domów, niektórzy wracali do lekcji lub rozmawiali cicho ze sobą, siedząc gdzie im przyszła chęć. O godzinie trzeciej cała szkolna rodzina wybierała się na spacer, bo aktywne młode ciała wymagają ćwiczeń.

Jak wygląda książka w środku

O tym jakie przygody przytrafiały się chłopcom, musicie już sami przeczytać w książce, ja natomiast za chwilę napiszę wam moją opinię o niej.

Moja opinia

Żałuję, że nie czytałam dwóch poprzednich części, bo zdecydowanie łatwiej byłoby mi zrozumieć postępowanie pani Bhaer. Nie przeszkodziło mi to w odbiorze książki. Małych mężczyzn czyta się bardzo dobrze, mimo iż język nie jest współczesny. Problemy opisywane przez autorkę, możemy znaleźć także we współczesnym świecie. Nie znam osobiście nikogo, kto by prowadził szkołę dla młodych mężczyzn, tym bardziej budzi to mój ogromny szacunek. Autorka w dowcipny sposób opisuje historie chłopców, mieszkających w szkole, choć nie zawsze jest do śmiechu, zwłaszcza Pani Bhaer. Jeśli czytaliście dwie pierwsze części, to z pewnością sięgniecie i po tę, bo warto. Sama też zapisuję, żeby nadrobić zaległości i poznać wcześniejsze części przygód napisanych przez Louisę May Alcott.

Fakt, że w dużej mierze historie opisane przez autorkę, oparte są na faktach, tym bardziej mnie zaciekawiły i jeszcze z większą przyjemnością poznawałam chłopców i śmiałam się z ich przygód, przeżywałam razem z nimi trudniejsze momenty. Jednym słowem Polecam!

A wy znacie twórczość Louisy May Alcott? Czytaliście poprzednie dwie części? Lubicie książki z historią w tle? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu poniżej.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Mg

8 Komentarze

 • August

  2 lipca, 2020 - 9:55 am

  Jak zwykle konkretny opis książki. O tej szkole chętnie bym poczytał.

  • Angelika Fronia

   4 lipca, 2020 - 2:14 pm

   dziękuję bardzo 😉

 • Kat

  2 lipca, 2020 - 10:32 am

  Ciekawa recenzja, zachęciłas mnie do sięgnięcia po tę pozycję. Nie znam za dobrze świata chłopców, bo sama mam tylko dziewczynkę ?. A swoją drogą, jak Ci się podoba WordPress? Moim zdaniem jest bardzo intuicyjny i naprawdę można stronę dostosować do swoich potrzeb.

  • Angelika Fronia

   4 lipca, 2020 - 2:15 pm

   mam parkę, więc i porównanie 🙂 cieszę się, że Cię zaciekawiłam, a WordPress bardzo mi się podoba

 • Miye

  2 lipca, 2020 - 1:06 pm

  Mam dwie poprzednie książki i bardzo chętnie przygarnę również ten tytuł 🙂

  • Angelika Fronia

   4 lipca, 2020 - 2:15 pm

   O to zazdroszczę, bo mi ich brakuje

 • Nie znam tej pozycji, jednak niewątpliwie fragmenty które przytaczasz wskazują na to, że wiele problemów jest zwyczajnie uniwersalnych…

 • […] Jeśli lubicie klasykę, to oczywiście nie zapominajcie o innych pozycjach, takich jak np Mali mężczyźni. Okładka jest przepiękna i świetnie będzie się prezentować na każdej półce […]

Zostaw komentarz