Czy dobrze znasz samego siebie? 5 obszarów, dzięki którym poznasz swoją osobowość

18 maja, 2020

Witajcie kochani:) Jak już dobrze wiecie, bardzo mnie ciekawi temat rozwoju osobistego. Do tej pory myślałam, że dobrze siebie znam. Na pewno nie jestem ekstrawertyczną, bliżej mi raczej do introwertyczki, ale czy to jest takie proste? Czy mamy tylko kilka typów osobowości (w zależności od uczonego), w które mamy się zmieścić? Czy na świecie są osoby o dokładnie tych samych cechach osobowości?

Jak już się dowiedziałam, nie ma dwóch takich samych płatków śniegu, więc śmiało mogę stwierdzić, że z ludźmi jest podobnie. Każdy z nas ma inną osobowość, choć czasem te różnice są ledwie zauważalne.

Ten wpis powstał po to, abyście poznali 5 obszarów, dzięki którym poznasz swoją osobowość:
 
 1. Ludzie (People) – z tego obszaru dowiemy się jakie postawy przyjmujemy wobec innych
 2. Doświadczenia (Experiences) – wyobraźnia, ciekawość świata, uczuciowość
 3. Obowiązki (Responsibilities) – przestrzeganie zasad, sumienność
 4. Stymulatory (Stimulators) – nasze zapotrzebowanie na kontakt z innymi ludźmi, bodźce i stymulacje
 5. Trudności ( Obstacles) – radzenie sobie z problemami
Zbiór tych wszystkich cech został nazwany Modelem Wielkiej Piątki (ang. Big Five)

Czy warto poznać swoją osobowość?

Zanim odpowiem czy warto, dobrze zacząć od odpowiedzi na pytanie czym jest osobowość? Co na nią się składa?

„Osobowość człowieka jest znacznie bogatsza niż wybór jednego z kilku dostępnych typów. Składa się z 35 cech – względnie niezmiennych charakterystyk danej osoby. Wpływ na nie ma zarówno genetyka, jak i środowisko. Część cech dziedziczymy po rodzicach, dalsza część natomiast wytwarza się w odpowiedzi na nabyte doświadczenia życiowe.”

Osobiście uważam, że WARTO! Osobowość wpływa na każdy aspekt naszego życia, to jacy jesteśmy ma znaczenie w kwestiach wyborów, które dokonujemy, np wybór zawodu, przyjaciół, hobby.

 

 

Jak poznać swoją osobowość?

Nie jest to łatwe zadanie, ale nie niemożliwe. Nie chodzi tu o wykonanie kolejnego testu iq, itp. Gdzie więc szukać odpowiedzi? Z pomocą przychodzi test osobowości
który pomoże Ci lepiej się komunikować z innymi, a przede wszystkim poznać samego siebie, dzięki temu, że poznasz swoją osobowość.

Z czego składa się test osobowości?

Test składa się z kilkudziesięciu pytań, których wypełnienie zajmuje około 20 minut. Są one dobrane w taki sposób, aby opisywać wszystkie obszary z Wielkiej Piątki. Po wypełnieniu arkusza pytań online, dostajemy 33 stronicowy raport, z którego dowiemy się konkretnych informacji o swojej osobowości.
Z badania dowiemy się, iż nie ma czegoś takiego jak zła osobowość. Coś, co dla jednej osoby może być wadą, dla innej jest zaletą i odwrotnie. Zależy to też od sytuacji, oraz tego jak zinterpretujemy test i jego wyniki.
Co w przypadku gdy sam Raport osobisty to dla nas za mało? Polecam wtedy godzinną sesję z certyfikowanym trenerem, który omówi Twoje wyniki oraz od razu odpowie na pytania, gdy pojawią się wątpliwości. Sama miałam przyjemność uczestniczyć w takiej sesji i wiem, iż przeczytanie raportu nie dałoby mi tak wiele, jak rozmowa ze specjalistą w tej dziedzinie. Dzięki temu mogłam lepiej zinterpretować wyniki.

 

Mój stosunek do ludzi

Czego dowiemy się z testu
osobowości?

To polskie narzędzie psychometryczne, z którego oprócz poznania swojej osobowości, dowiecie się jakie macie cechy, predyspozycje, mocne i słabe strony oraz jak je wykorzystać zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.
Do każdego obszaru dodane są wskazówki, a także możliwe przewagi i ryzyka. Co to w praktyce oznacza? Dowiecie się np w  jakiej pracy sprawdzisz się najbardziej, jakich sytuacji unikać, z czym możesz mieć problem w życiu codziennym.

Dla kogo jest test Perso.in

Moim zdaniem dla każdej osoby, która chce poznać lepiej swoją osobowość, mocne i słabe cechy, by móc je wykorzystać w życiu. Test może być wykonany zarówno przez osobę prywatną, jak i na zlecenie firmy, która chce lepiej zbadać swoich pracowników.

Czy polecam udział w badaniu i
sesji?

Moja odpowiedź może być tylko jedna. OCZYWIŚCIE, ŻE TAK! Rozwiązując test utwierdziłam się w przekonaniu, że jestem osobą, której bardziej zależy na szczęściu innych, jestem obowiązkowa, ufna, otwarta na wartości, nowe doznania i wiele więcej.
Dzięki testowi wiem, że najlepiej sprawdzam się w pracy z ludźmi. Mam nawet na to papier 🙂 A tak na poważnie, dowiedziałam się też wielu nowych rzeczy, o których nie wiedziałam, a raczej nad nimi nie myślałam. Jako osoba,która lubi doświadczać nowych wrażeń, to zdecydowanie na plus.

 Wiecie czemu uważam jeszcze, że warto wykonać ten test? Opiera się ona na algorytmie, nie jest przeliczany przez ludzi, dzięki czemu nie ma obawy, że może wkraść się jakiś błąd. Podoba mi się też to, że w podsumowaniu dostaniemy informacje takie jak:

 • jak się ze mną komunikować
 • zainteresują mnie
 • unikaj
 • zmotywują mnie
 • na moją satysfakcję w pracy wpłyną

Pozwólcie jednak, że odpowiedzi na te treści zachowam już dla siebie 🙂

Podsumowania

 Wielu z was pewnie zastanawia się jak poznać swoją osobowość? Wystarczy wejść na stronę https://perso.in/   i zamówić raport. Wykonanie testu zajmuje około 20 min, a wyniki otrzymamy w przeciągu zaledwie 2 dni ( a zwykle o wiele szybciej). Jak już wspomniałam, polecam je potem skonsultować z trenerem, ale to od nas zależy czy chcemy sami przeczytać wyniki raportu, czy wolimy gdy przedstawi nam je ktoś inny. Ja należę do tej drugiej grupy, bo dzięki takiej sesji lepiej zinterpretowałam wyniki.

Podsumowując, warto poznać swoja osobowość, bo dzięki niej wiemy, w czym jesteśmy dobrzy, jakie mamy słabe strony, nad którymi możemy popracować, a przede wszystkim nie ma nic lepszego niż poznanie samego siebie.
A wy robiliście już jakiś test na osobowość? Jesteście ciekawi co by wam wyszło w tych obszarach? Piszcie w komentarzach, A.
 
 
_____
Jeśli podoba Ci się mój blog, to zapraszam do:

a) polubienia mojego  FACEBOOKa
i/lub
b) zaobserwuj profil na  INSTAGRAMie

12 Komentarze

 • Ola

  18 maja, 2020 - 8:31 pm

  Myślę, że nie tylko warto, ale trzeba poznać swoją osobowość. Jest to plastyczna konstrukcja, ulegająca zmianom w trakcie naszego życia pod wpływem różnych sytuacji, których codziennie doświadczamy. Dobrze jest wiedzieć co nieco o sobie, bo dzięki temu można przewidywać swoje reakcje, niekiedy także chronić się przed pewnymi negatywnymi czynnikami płynącymi z zewnątrz. Pozdrawiam!

  • Angel

   20 maja, 2020 - 9:18 am

   Zgadzam się z Tobą, oczywiście że warto poznać swoją osobowość ?również pozdrawiam

 • Ania z Wychowanietoprzygoda

  19 maja, 2020 - 7:56 am

  Na pewno warto poznać swoją osobowość, choć jestem przekonana, że większość z nas zna siebie, intuicyjnie, z własnego doświadczenia☺. Pozdrawiam serdecznie!

  • Angel

   20 maja, 2020 - 9:21 am

   Coś tam wiedziałam, ale dowiedziałam się też sporo nowych rzeczy, które mnie zaciekawiły

 • Aleksandra

  25 maja, 2020 - 9:22 am

  To obszar, który tak lubię badać, jak i lubię, jak robi to ktoś inny. W zestawieniu wychodzą ciekawe i budujące rzeczy, które motywują mnie do pracy nad sobą.

  • Angel

   26 maja, 2020 - 8:10 am

   mnie wyniki bardzo zmotywowały do dalszej pracy

 • zycieproste

  25 maja, 2020 - 10:44 am

  Ciekawy temat. Myślę, że warto poznać siebie, dzięki temu lepiej będzie nam funkcjonować, kiedy wiemy z czego wynikają nasze reakcje albo w jakich obszarach mamy jakąś słabość. Chętnie wypróbuję test 🙂

  • Angel

   26 maja, 2020 - 8:10 am

   polecam, ciekawych rzeczy można się z niego dowiedzieć

 • Zapowiedz

  25 maja, 2020 - 1:31 pm

  Słyszałam już kilka razy o tym teście, ale nigdy też jakoś mocno się w niego nie zagłębiałam, a mimo wszystko zawsze jak już na coś takiego trafię, to myślę, że z samej ciekawości bym sobie taki wykonała. ? I coś czuję, że prędzej czy później taki czas nadejdzie. ?

  • Angel

   26 maja, 2020 - 8:11 am

   super sprawa taki test, więc jak tylko będziesz miała okazję, to sobie go zrób 🙂

 • Rafał

  18 czerwca, 2020 - 7:13 pm

  Ciekawy test, nie widziałem go wcześniej, ale czy wart pieniędzy? Nie różni się mocno od innych.

 • Monika Torkowska

  18 czerwca, 2020 - 8:38 pm

  Ostatnio robiłam test tzw. Gallupa i 16 personalities. Zdecydowanie polecam. Ten też wygląda ciekawie.

Zostaw komentarz