7 propozycji zabaw muzycznych od Blizej Przedszkola
Edukacja

7 Propozycji zabaw muzycznych dla rodziców i nauczycieli

7 Propozycji zabaw muzycznych to nieodzowny element edukacji dziecka przedszkolnego. To rewelacyjny sposób na naukę w przedszkolu i w domu. Tych zabaw jest cała masa, a ja postanowiłam zwrócić waszą uwagę na kilka propozycji od Wydawnictwa Bliżej Przedszkola.

7 propozycji zabaw muzycznych

Tak naprawdę tych zabaw jest cała masa, a ten wpis powstał, aby ułatwić wam ten wybór. Uwierzcie mi ciężko wybrać, jak się jest początkującym rodzicem dziecka przedszkolnego, lub nauczycielem. A przecież zarówno rodzicowi, jak i nauczycielowi zależy na rozwoju dziecka.

W tym wpisie przedstawię wam 7 propozycji książek/płyt od Wydawnictwa Bliżej Przedszkola, które pomogą wam urozmaicić każde zajęcia, a wśród nich:

 1. Seria Tuptaj
 2. Zabawy bez końca z Panem Miłoszem!
 3. Usypianki -wyciszanki
 4. Porusz ciało
 5. Rymowanki zapraszanki
 6. Kapelusz pełen nut
 7. Misio pysio

Zabawa to taka praca, którą musi wykonać dziecko. Sama występuję tu w roli rodzica, jak i nauczyciela, więc myślę, że mogę być wiarygodnym źródłem. Powinnam wam napisać, że to 9 propozycji,a nie 7. Uznałam, iż trylogia Tuptaj od Pan Miłosz to jedność i tak postanowiłam ją potraktować.

Trylogia Tuptaj

Seria Tuptaj od Pana Miłosza – 7 propozycji zabaw muzycznych

Zaczęłam od propozycji, która moim zdaniem jest najbardziej kultowa. Mam też do niej ogromny sentyment. Tuptaj maluszku, była pierwszą płytą, którą kupiłam rozpoczynając rok temu pracę w grupie dzieci 3-4 letnich. Zarówno dzieci w przedszkolu, jak moje własne pokochały piosenki Robaczek i Krasnoludek. Jednak na samej płycie jest wiele też innych wartościowych piosenek, które pomogą wam rozruszać dzieci.

Zaczęło się od jednej płyty, która jak mówiłam wam ostatnio na live’ie aż doszło do całej serii trzech płyt. Jeśli chodzi o Tuptaj starszaku, to niestety nie mogę wam za wiele o niej powiedzieć. Dopiero mi przyszła i nie miałam okazji jej jeszcze przetestować. Nie chcecie lub nie możecie kupić od razu całej serii? W takim przypadku polecam abonament w Mojej płytotece bo tam macie więcej propozycji zabaw muzycznych.

7 propozycji zabaw muzycznych

Zabawy bez końca z Panem Miłoszem

Ta nowość to idealna kontynuacja serii Tuptaj. Tym razem mamy tu podział na zabawy (w) :

 • na odpadanie
 • kole
 • parach
 • “w rozsypce”
 • różne

Możemy w dowolny sposób wybierać zabawy. W zależności od tego czy są to przerywniki między zajęciami edukacyjnymi, czy jako element zajęć na nietypowe dni. Do każdej zabawy mamy krótkie objaśnienie, więc poradzą sobie z nią zarówno nauczyciele, jak i rodzice dzieci.

Usypianki – wyciszanki

Przygotowując się do napisania tego wpisu, zależało mi na tym, aby uporządkować propozycje w logiczną całość. Zaczęłam od moim zdaniem (subiektywnym) najciekawszej i kontynuuję po autorze.

Usypianki – wyciszanki, to kolejna propozycja, która doskonale sprawdzi się w grupie dzieci młodszych. Mamy tu nie tylko piosenki, pomagające wyciszyć się dzieciom. Są też opowiadania, więc na pewno każdy tu znajdzie coś dla siebie. Będę tej płyty używać podczas leżakowania oraz w domu, usypiając mojego synka.

Porusz ciało

To propozycja, która rozwija sprawność motoryczną. Mamy tu aż 16 piosenek, które pomogą rozruszać całe ciało dziecka. Dodatkowo też rozwija zmysł muzyczny i koncentrację uwagi. Dziecko musi dobrze wsłuchać się w tekst, aby wiedzieć, jak wykonać zadanie. Jak tylko wrócę do pracy po urlopie, to wiele piosenek wykorzystam zwłaszcza do zajęć w sali. Piosenki łatwo wpadają w ucho, do tej pory próbowałam ich z moimi dziećmi, czekam aż przetestuję je w pracy.

Rymowanki

Rymowanki zapraszanki

To trochę inna propozycja, od wcześniej wymienionych. Czym się różni? A no tym, że oprócz piosenek, mamy propozycje zabaw do wykonania. Książkę napisała Ewa Stadtmuller, słynna autorka tekstów dla dzieci, jej opowiadania pojawiają się w przewodnikach, na których pracuję w przedszkolu. Każdy początkujący nauczyciel wie, jak trudno jest zebrać dzieci do koła. Dzięki autorce będzie to sama przyjemność.

Rodzice znajdą tu piosenkę, która pomoże zachęcić dzieci do pójścia do przedszkola. Wrzesień coraz bliżej, a to znaczy że zbliżają się adaptację. Co jeszcze jest w niej ciekawego? Piosenka do sprzątania zabawek i wiele więcej.

Kapelusz pełen nut

Dwie ostatnie pozycje, o których chcę wam napisać, są autorstwa Marii Zofii Tomaszewskiej. Ta Pani ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć z rytmiki, więc doskonale wie jak zaciekawić dzieci, rozruszać je. Kapelusz pełen nut, to propozycja dla starszych dzieci żłobkowych i młodszych grup przedszkolnych.Również jak wcześniej, oprócz piosenek, mamy tu propozycje zabaw do nich. Jestem fanką zabaw paluszkowych, a oto jedna z nich:

To jest moja jedna ręka.

To jest moja druga ręka.

Ręce robią klap, klap, klap!

Ręce robią : bach, bach, bach!

Czyż to nie jest proste? No nie jest proste, jednak o tym jak ważne są zabawy paluszkowe, mówiłam również na transmisji.

Misio Pysio

Ta pozycja jest też dla młodszych grup przedszkolnych. Książka z płytą ma też zapisy nutowe piosenek, więc jest idealna też dla osób, które uczą się gry na instrumencie. Na początku myślałam, że to bajka dla dzieci. Tytuł mnie zwiódł. Dla mnie ciekawa okazała się np zabawa z mydłoliną, bo nigdy wcześniej o czymś takim nie słyszałam. Tak w kontekście obecnej sytuacji panującej w Polsce i na świecie.

7 propozycji zabaw muzycznych -Podsumowanie

Wydawnictwo Bliżej Przedszkola,to wybawienie nie tylko dla początkującego nauczyciela, ale też takiego, któremu zależy na ciekawych zajęciach. To tylko część książek i płyt, które mają w swojej ofercie. Nie ma możliwości, żeby któraś z nich wam się nie spodobała. Z punktu widzenia mamy i nauczycielki wiem, jak dzieci kochają serię Tuptaj i od niej polecam zacząć.

Jak tanim kosztem poznać inne propozycje? O tym pisałam w poście o Mojej Płytotece i tam was odsyłam. Za cenę abonamentu dostaniecie dostęp do 1600 utworów.

Która z tych propozycji wam się najbardziej spodobała? A może znacie którąś z tych płyt? Wasze dzieci mają ulubione piosenki? A jeśli tak, to jakie?

Zapisz się na darmowy kurs z Canvy

komentarzy 11

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *