Dzień górnika pomysły na zajęcia

30 listopada, 2020

Dzień górnika pomysły na zajęcia to moja odpowiedź na pytanie zadane na fanpage’u. Wszystkie osoby jednogłośnie napisały, że chcą pomysłów, pomocy na dzień górnika, który już 4 grudnia. O tym kiedy jest ten dzień wiem z kalendarza świąt nietypowych. Zobacz co dla Ciebie przygotowałam!

Dzień górnika pomysły na zajęcia

Górnicy, to mocno niedoceniany zawód, ciężki, wymagający wielu wyrzeczeń no i niebezpieczny. Zwłaszcza w dobie pandemii, gdy wiele kopalń upada. Dawniej, gdybyście pracowali w przedszkolu na śląsku, najlepszym rozwiązaniem na obchody tego dnia byłoby zaproszenie górnika, żeby opowiedział o swojej pracy.

Przygotowałam kilka propozycji i pomocy, z których śmiało możecie korzystać. Będzie mi tylko miło, jeśli udostępnicie moje posty dalej, żeby inni nauczyciele się o mnie dowiedzieli 🙂 Pod koniec wpisu dostaniecie link do folderu na dysku Google, z którego możecie pobrać materiały. Przede wszystkim stworzyłam prezentację, na której pokazuję tradycyjny galowy i roboczy strój, wyjaśniam czym zajmuje się Górnik. Nie zabraknie też symbolu górnictwa i dodatkowo linku do bajki o Bolku i Lolku. Oczywiście bajka jest tematyczna.

Moje propozycje na zajęcia

Zaczęłabym od prezentacji i rozmowy o zawodzie górnika, można się wspomóc dodatkowymi ilustracjami. Myślę, że każde przedszkole ma jakieś fajne ilustracje w zanadrzu 🙂 Następnie pokazałabym dzieciom bryłkę węgla i zapytała, czy wiedzą do czego ona służy.

Przygotowałam też napis – Dzień Górnika, girlandę w kształcie diamentu, 1 litera na 1 stronie. Oprócz pomocy, które stworzyłam w Canvie, znajdziecie też 2 kolorowanki, które pobrałam z Internetu. A żeby wprowadzić element rywalizacji na zajęciach, to świetnie w tym się sprawdzą puzzle. Dwa wzory, po 5 elementów każdy. Można stworzyć dwie drużyny, jeśli mamy mniej liczną grupę, lub więcej.

Na zajęciach nie może zabraknąć też pracy plastycznej – z czarnego brystolu można zrobić czapki dla dzieci, lub namalować obraz przy użyciu węgla do malowania. Dzieci uwielbiają prace, podczas których mogą się trochę ubrudzić 😉 A materiały możecie pobrać tutaj.

A Wy jakie macie pomysły na ten dzień? Która z pomocy spodobała Wam się najbardziej?

P. S zapraszam już 10.12.22 o godzinie 10:00 na darmowy webinar z zimowymi inspiracjami

1 komentarz

Zostaw komentarz