Dzień kredki w przedszkolu – propozycje zajęć

21 listopada, 2020

Dzień kredki w przedszkolu – to jedno z wielu świąt nietypowych, o których się dowiesz z kalendarza świąt nietypowych. Przygotowałam kilka propozycji, które mogą zainspirować Cię do stworzenia swoich zajęć, a wśród nich zajęcia plastyczne, muzyczne, matematyczne.

Dzień kredki w przedszkolu – propozycje zajęć

Doczytaj ten tekst do końca, ponieważ na samym końcu znajdziesz plik z materiałami, które możesz pobrać za darmo:) A oto kilka moich propozycji:

  1. Na początek proponuję zacząć od zagadki

Leżą w pudełeczku piękne, kolorowe.
Albo są drewniane, albo są woskowe.
Narysujesz nimi słoneczko i chmurkę,
oraz dla mamusi przepiękną laurkę.

2. Jak dzieci już zgadną, to przechodzimy do kolejnej czynności, jaką jest poznanie piosenki Kolorowe kredki. A potem próba zaśpiewania piosenki przez przedszkolaki.

3. Przygotuj sobie dwa pojemniki, a także kredki woskowe i drewniane. Możesz podzielić grupę np na dwa zespoły i każdemu dać ten sam zestaw. Zadaniem przedszkolaków będzie posegregować kredki według rodzaju. Wygrywa ten, który zrobi to szybciej. Można też oczywiście poprosić dzieci o pokazanie wymienionego przez Ciebie koloru, wyciągnięcie z pudełka określonej liczby kredek. Oczywiście świetnie sprawdzi się też układanie rytmów lub np jakiegoś kształtu – dom, zamek, co dzieciom wyobraźnia podsunie.

4. W pliku znajdziesz też medale do wydruku. Są w 4 kolorach – każde dziecko zapytaj czy wie, jaki to kolor, czy ma jakąś część ubrania w tym kolorze. Następnie w sali rozłóż duże wydrukowane ilustracje kredek. Zadaniem dzieci jest podbiec na sygnał do kredki, w takim kolorze, jaki ma się medal. Najpierw jednak wyjaśnij dzieciom, aby były ostrożne i na siebie uważały, jak będą biec. Dzieci ucieszą się, gdy będą mogły wziąć medale do domu (oczywiście wszystko zależy od waszych wewnętrznych przepisów).

5. Jeśli macie w przedszkolu chustę animacyjną, to zadaniem dzieci będzie znalezienie fragmentu, w takim kolorze, jaki mają medal. Następnie np poproś, aby zielone kredki podskoczyły 5 razy na 1 nodze, itp.

6. Na koniec zajęć pora na pracę plastyczną – szablon kredki w pliku. Jest wiele możliwości, w zależności od wieku, dzieci młodsze mogą po prostu go pokolorować. Te starsze mogą szablon wykleić kolorowym papierem, lub strużynami. Warto zacząć zbierać je prędzej 🙂 W tle może oczywiści lecieć piosenka o kredkach.

Co znajdziecie w darmowych materiałach?

Materiały pochodzą z mojego jesiennego e-booka, który dostaniecie za zapis do newslettera. Dodałam kilka nowych propozycji.

  • napis Dzień kredki
  • medale
  • szablon kredek do pokolorowania lub wyklejenia
  • ilustracje kredek do umieszczenia w sali

Materiały możesz pobrać tutaj. Jeśli Ci się podobają, to będzie mi miło, jeśli udostępnisz je dalej, z podaniem źródła. A jeśli korzystasz z moich pomocy dłużej i masz ochotę podzielić się z innymi opinią o nich, to napisz na Facebooku, bo zbieram rekomendacje do mojego pierwszego kursu 🙂

A Ty jakie masz plany na Dzień kredki? Lubisz robić zajęcia pod święta nietypowe? Jeśli nadal szukasz fajnych materiałów na Dzień Pluszowego Misia, a przy okazji chcesz pomóc, to zapraszam.

1 komentarz

Zostaw komentarz