Halloween w przedszkolu ? Pomysł na ciekawe zajęcia

26 października, 2020

Halloween w przedszkolu to kontrowersyjny temat. 31 października coraz bliżej, więc nic dziwnego, że w Internecie coraz więcej zapytań o materiały do zajęć. Piszę ten tekst, m.in bo zostałam poproszona przez jedną z czytelniczek o zabranie zdania w tej sprawie. Z tego wpisu dowiesz się czy sama robię zajęcia na Halloween, jakie są inne alternatywy, a także możesz pobrać darmowe materiały, ale o tym na końcu.

Halloween w przedszkolu

Halloween w przedszkolu

Sama nie obchodzę tego święta, tzn nie przebieram się, moje dzieci nie chodzą po domach zbierać cukierków itp. Jednak uważam, że warto uświadamiać dzieci, że jest takie święto, uwrażliwiać na inne kultury. Jestem wierząca i sądzę, że każdy ma prawo świętować lub nie, jeśli ma na to ochotę. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba dzieciom przekazać kilka najważniejszych informacji o co chodzi w Halloween.

Wystarczy pójść do Pepco, lub Actiona (nie jest to post sponsorowany), aby natknąć się na mnóstwo gadżetów. Będąc w sklepie z dzieckiem, może ono zadać pytania o co w tym wszystkim chodzi. Niejednokrotnie zaś w przedszkolu dziecko dowiaduje się o różnych świętach. Jeśli nie masz możliwości w swojej placówce przeprowadzić typowych zajęć, za chwilę poznasz moją alternatywę.

Zajęcia

Uczę języka angielskiego w przedszkolu i Halloween jest tak mocno zakorzenione z kulturą kraju, którego uczę, że nie wyobrażam sobie pominąć te święto. W zeszłym roku byłam przebrana za czarownicę i zajęcia prowadziłam w grupie dzieci 5,6 letnich. Uważam, że te młodsze przedszkolaki mogą przestraszyć się kościotrupa, pająków, duchów.

Co zamiast Halloween? Bez wątpienia można zrobić święto dyni, która jest symbolem jesieni. Jest ona nierozerwalnie powiązana z tym świętem.

Kontrowersje wokół Halloween – podsumowanie

Rozumiem, że Halloween może budzić kontrowersje, np w przypadku uczenia dzieci młodszych. Jednak to ważna część kultury angielskiej/ amerykańskiej, o czym doskonale wiedzą nauczyciele j.angielskiego. Jeśli nie macie możliwości przeprowadzenia typowych zajęć, pomyśl o święcie dyni.

A jeśli czujecie, że to za mało, to koniecznie sprawdźcie pakiety po polsku i angielsku, które są w sklepie.

Pobieram materiały

A Wy robicie zajęcia na Halloween, jaka jest wasza opinia na ten temat? P.S jeśli szukacie kreatywnych pomocy do zajęć, to koniecznie dołączcie do grupy na Facebooku.

5 Komentarze

 • Karolina G.

  26 października, 2020 - 6:22 pm

  Ja tam lubię Halloween. Nie trzeba go traktować poważnie, ale zawsze jest to fajna okazja do wspólnej zabawy 🙂

  Pozdrawiam,
  Karolina z TAMczytam

 • Psyche Tee - Wirtualny Gabinet Psychologiczny

  26 października, 2020 - 6:44 pm

  Uważam, że poruszyłaś bardzo ważny temat. Nauce języka, znaczenie ma kultura, by nie tylko umieć w jakimś języku rozwiać lecz także znać te kulturę. To nieodłączny element nauki języka, jeśli chcemy móc się nim posługiwać ze zrozumieniem.

 • blogierka

  27 października, 2020 - 2:15 am

  Pytanie, czy w tym roku nie zamkną przedszkoli do tego czasu :/

 • Anna z Wychowanie to przygoda

  27 października, 2020 - 10:28 am

  Nie bardzo rozumiem kontrowersje w sprawie Halloween… Ze to pogańskie święto? Ubieranie choinki tez jest pogańskie i jakoś nikomu nie przeszkadza. Jeśli dzieci mogą sie przy tym fajnie bawić, to nie widzę problemu. Natomiast razi mnie spożywanie ogromnej ilości cukierków na te okazje. Pozdrawiam!

 • […] ciała to bardzo przyjemny temat do nauki. Bez wątpienia mniej kontrowersyjny niż dzisiejszy Halloween. Nie będzie to typowy scenariusz zajęć, tylko chcę Cię zainspirować, naprowadzić na zabawy, […]

Zostaw komentarz