Pierwszy dzień pracy adaptacja
Edukacja,  Książki

Pierwszy dzień w pracy – adaptacja w przedszkolu

Pierwszy dzień w pracy, czy po dłuższym urlopie, czy po zmianie miejsca pracy jest dosyć stresującym momentem. Zwłaszcza ta druga sytuacja może przysporzyć niejedną osobę o szybsze bicie serca. Co zrobić, aby nie tylko przetrwać ten dzień, ale również potem miło go wspominać? Ten wpis powstał z myślą o osobach, które już niedługo przekroczą próg przedszkola i boją się co ich czeka. Tym trudniejsza sytuacja, bo sporo dzieci wróci po dłuższej przerwie spowodowanej COVID -19.

Udana adaptacja
Udana adaptacja

Pierwszy dzień w pracy – obawy

Zaczynając nową pracę człowiek zazwyczaj ma obawy, np:

 • czy sobie poradzi z obowiązkami
 • jak zostanie przyjęty przez innych współpracowników
 • czy będzie dobrze się w niej czuł

Dodatkowo jak zaczynasz pracę jako nauczyciel przedszkola, to czekają na ciebie dodatkowe wyzwania, jak:

 • akceptacja dzieci
 • rodzice
 • ADAPTACJA!

Celowo ostatni podpunkt dałam z dużej litery, bo to moim zdaniem temat, który we wrześniu jest najtrudniejszy. Dzieci, które przekraczają po raz pierwszy próg przedszkola, są mocno związane z rodzicami. Jeśli chodziły wcześniej do żłobka, to śmiem twierdzić, że tą adaptację przechodzą odrobinę lepiej. Skąd taki wniosek? Jestem mamą dwójki dzieci, które chodziły (a jedno jeszcze chodzi) do żłobka. Dzięki temu, że miały wcześniej kontakt z innymi dziećmi, to będzie im łatwiej przystosować się do zasad panujących w przedszkolu.

Rady na początek w nowej pracy

Nie możemy się przygotować na to jak zachowają się dzieci, jednak mamy wpływ na nasze nastawienie i przygotowanie. Co przez to mam na myśli? Idąc do nowej pracy, zwłaszcza w najmłodszej grupie, musimy przygotować się na to, że dzieci będą tęskniły za rodzicami. Zależy nam na tym, aby od początku złapać dobry kontakt z dziećmi. Jak to zrobić?

 1. Postaraj się poświęcić chociaż chwilę, aby porozmawiać z każdym dzieckiem, pobawić się. Pierwszy kontakt najważniejszy, od tego zależy dalsza współpraca.
 2. Obserwuj dzieci, zobacz z czym mają problem, co lubią robić i postaraj się dopasować zajęcia tak, żeby je zaciekawić. Im bardziej zajęte dziecko, tym mniej ma czasu na tęsknotę za rodzicem. Oczywiście zostaw też czas na zabawy swobodne, żeby dziecko mogło oswoić się z miejscem.
 3. Przygotuj zajęcia integrujące grupę. W przypadku grupy najmłodszej, dzieci się nie znają, dobrze żeby je integrować od początku.
 4. Stwórz kontrakt dobrego zachowania, tak żeby dzieci wiedziały jak zachowywać się w przedszkolu. To da im poczucie bezpieczeństwa w nowym miejscu.
 5. Współpracuj z rodzicami i innymi nauczycielami. Pytaj o rady bardziej doświadczonych pedagogów.
 6. Nie bądź dla siebie zbyt surowa, nawet jak przygotujesz rewelacyjne zajęcia, to może coś pójść nie tak. Czasem lepiej odpuścić jakieś zadanie, niż ciągnąć je na siłę. Pamiętaj też, o tym ile trwają zajęcia w grupie dzieci młodszych 3-4 letnich (15 min) i starszych (30 min). Maluszki nie wytrzymają zbyt długich zajęć.
Propozycje zajęć adaptacyjnych
Scenariusze zajęć adaptacyjnych

Jak się dobrze przygotować?

Kluczem do sukcesu są odpowiednio przygotowane zajęcia i tu z pomocą przyjdzie nam niezbędnik nauczyciela przedszkola. To mój subiektywny przegląd rzeczy, bez których nie wyobrażam sobie pracy nauczycielki przedszkola. Co się w nim znalazło? Przede wszystkim kalendarz, vademecum zabaw przedszkolnych i miesięcznik. Jeśli chodzi o miesięcznik, to macie w nim przede wszystkim zabawy pomagające w adaptacji dzieci, kącik zabaw integracyjnych. Co jeszcze? Plakat, który ma pomóc też rodzicom. Wierzcie mi, oni też ciężko znoszą rozstanie z dzieckiem. Kilka rad od Pani Moni, na pewno im pomoże 🙂

Poza tym o adaptacji jest całkiem sporo napisane w książce Listy do Ewy Z. Gdzie jeszcze szukać inspiracji.

książeczka o adaptacji
Książeczka o adaptacji

Adaptacja

Jak wspominałam, jest to niełatwy temat. Z zawodowego punktu, rozpoczynając pierwszą pracę od razu dostałam wychowawstwo w grupie dzieci 3-4 letnich. Wcześniej jednak przeprowadzałam zajęcia otwarte w sierpniu, żeby dzieci mogły mnie poznać, rodzice poobserwować. W obecnej sytuacji nie wiem jak to będzie wyglądać, czy takie zajęcia będą miały miejsce. Do września w grupie maluszków można się też przygotować. Tutaj z pomocą przyjdzie książka Arek i Ala przedszkolaków para. Książeczka pomaga dzieciom oswoić się z przedszkolem, wyjaśnić co w nim będzie robiło i pokazać, że jest to fajne miejsce.

Jest to ciekawa pozycja zarówno dla nauczyciela przedszkola, jak i rodzica, bo może już wcześniej przygotować dziecko do nowej sytuacji.

Skąd czerpać inspiracje na zajęcia we wrześniu?

Jak już wspomniałam propozycje zajęć adaptacyjnych, ale też dla dzieci starszych znajdziecie w miesięczniku Bliżej Przedszkola. Zaś w przypadku grupy najmłodszej polecam A u nas w przedszkolu…. zbiór scenariuszy zajęć adaptacyjnych. Jest tu podział na propozycje zajęć prowadzonych w obecności rodziców, ale też już we wrześniu. Co zawierają takie scenariusze? Zabawy:

 • ruchowo – muzyczne
 • klasyfikacyjne
 • paluszkowe
 • plastyczne
 • i wiele więcej

Do książki dołączone są też pomoce dydaktyczne, dzięki którym zajęcia będą bardziej atrakcyjne. Jeśli chodzi zaś o pierwsze zajęcia w grupie dzieci starszych, to postaw na dobrze zorganizowane, przemyślane zabawy.

Pierwsze zajęcia w grupie dzieci starszych

Postaw na zajęcia rozbudzające ciekawość dzieci, kreatywność. Mam tu na myśli też dużo zajęć ruchowych, zabawy paluszkowe, badawcze, plastyczne. Tematy jakie się nadają to: zoo, zwierzęta na wsi, wakacje, kosmos. Dzieci uwielbiają też być zaskakiwane, więc przygotuj jakieś magiczne pudełko, w których schowasz jakieś rzeczy. Wcześniej je udekoruj, żeby było przyjazne dla oka. Jak będziesz mówił(a) o wakacjach, to obowiązkowo plecak, a w nim np ubrania. Dziecko może losować z plecaka i mówić na jaką porę roku to ubranie. A także wszystkie osoby mające krótkie spodenki teraz podskakują. Przedszkolaki uwielbiają słowo NIESPODZIANKA:)

Wiem, że ciężko na samym początku dopasować zajęcia, nie znając możliwości dzieci. Staraj się nie wymyślać zbyt trudnych zadań, aby każde sobie z nim poradziło. Przygotuj sobie listę zadań dodatkowych, w przypadku gdyby któraś zabawa dzieciom się nie spodobała, lub zrobią ją przed czasem. A będą chcieli więcej.

Pierwszy dzień w pracy – podsumowanie

Wrzesień, zwłaszcza w nowej pracy nie jest łatwy, ale do ogarnięcia przy odpowiednim przygotowaniu. Nastaw się na nowe wyzwania, myśl pozytywnie, słuchaj rad starszych kolegów, obserwuj, wyciągaj wnioski. Mi też nie wszystkie zajęcia się udają. Jesteś tylko człowiekiem i pamiętaj, że jak jakieś zadanie nie spodoba się dzieciom, to nie oznacza, że jesteś złym pedagogiem. Z czasem nabierzesz doświadczenia, a póki go nie masz za wiele, to czerp wiedzę z książek, stron internetowych i blogów. Słuchaj rad innych osób i bierz z nich to, co może się tobie przydać. Uwierz mi, że każda z teraz doświadczonych nauczycielek zaczynała od tego samego punktu co Ty. Miała obawy, wątpliwości, a mimo to dawała radę. Tobie też się uda, trzymam za Ciebie kciuki!

Nie należę do grona nauczycieli z długim stażem, dlatego sama zadaję koleżankom po fachu dużo pytań i czytam. Wiedzy mi nikt nie zabierze, a z nią czuję się pewniej.

Daj znać czy będziesz od września rozpoczynała nową pracę, lub zmieniasz grupę? A może jesteś rodzicem i Twoje dziecko pójdzie do przedszkola? Jakie obawy Ci towarzyszą? Napisz o nich w komentarzu, postaram się na nie odpowiedzieć.

Zapisz się na darmowy kurs z Canvy

komentarzy 11

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *