Porady dla początkującego nauczyciela, czyli bój się i działaj!

26 lipca, 2022

Porady dla początkującego nauczyciela

Porady dla początkującego nauczyciela, czyli bój się i działaj! To bardziej rozbudowany artykuł, w którym znajdziesz mnóstwo porad. Liczę na to, że po ich zastosowaniu, będzie Ci zdecydowanie łatwiej rozpocząć pracę w zawodzie. To rozbudowanie tego tekstu.  A jeśli potrzebujesz konsultacji online, to zapraszam do zapoznania się z ofertą. 

Obserwuj i nie bój się pytać

To jasne, że o ile znasz metody, formy pracy, czyli wszystko to, czego powinieneś nauczyć się na studiach, o tyle spotkanie z żywym organizmem, jakim są dzieci, może na początku być lekko stresujące. Przedszkolaki są różne, dlatego trzeba obserwować, rozmawiać z nimi i przede wszystkim poznać je. Warto również obserwować pracę starszych stażem, bardziej doświadczonych koleżanek z pracy. One zapewne niejednokrotnie miały do czynienia z trudnymi sytuacjami i chętnie podpowiedzą jak sobie z nimi poradzić. Pamięć ludzka bywa zawodna, zwłaszcza gdy ma się do przyswojenia sporo nowych wiadomości, dlatego warto założyć sobie zeszyt, w którym będziesz zapisywać wszystkie pytania, które Ci się nasuną. W każdej placówce jest tzw “dobra dusza”, czy to opiekun stażu, dyrektor,                    który pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości. 

To, że czegoś w danej chwili nie wiesz, to absolutnie nie jest powód do wstydu. Wręcz przeciwnie! To dowód na to, że zależy Ci na tym, aby jak najlepiej wykonać swoją pracę i pomóc dzieciom. Jeśli masz taką możliwość, to obserwuj też zajęcia innych nauczycieli, najlepiej kilku. Każdy pedagog w inny sposób może radzić sobie z utrzymaniem porządku w grupie, a z tym może mieć najwięcej problemów początkujący nauczyciel. Warto być konsekwentnym w swoich działaniach i przede wszystkim nie poddawać się przy pierwszych trudnościach.

Masz z czymś kłopot, nie wiesz jak poradzić sobie w danej sytuacji? Zamiast się bać tego, że zostaniesz oceniony jako niekompetentny,  zwyczajnie poproś o pomoc. Nie ma nic złego w tym, iż czegoś nie wiesz, zwłaszcza na początku swojej drogi zawodowej. Poproś o pomoc koleżankę z pracy. dyrektora. Oni Ci pomogą rozwiązać problem. Strach przed nieznanym może sparaliżować , ale zdecydowanie lepiej gdy stanie się motorem napędowym do działania i pokonywania kolejnych trudności.

 

Dokształcaj się i bierz udział w projektach

Praca nauczyciela to nieustanny rozwój. Warto brać udział w szkolenia, które pomogą rozwinąć jeszcze bardziej Twoje kompetencje. Placówki mają fundusze na wysyłanie swoich nauczycieli na szkolenia, dlatego staraj się wybierać te, które wnoszą coś wartościowego do twojej pracy, a nie są kolejnym zbędnym papierkiem. I choć na początku możemy się zachłysnąć ilością kursów, które nas zainteresują, to warto skupić się jednak na tych najbardziej potrzebnych. Czemu tak? Powód jest prosty, fizycznie nie będziesz mieć czasu, aby należycie przyswoić wiedzę, co w efekcie przełoży się na dalszą pracę  z wykorzystaniem poznanych informacji. W myśl zasady, liczy się jakość, a nie ilość. 

Kształcić się można również poprzez czytanie fachowej literatury. Są takie tytuły, które mimo upływu lat są nadal aktualne. Z pewnością należy czerpać wiedzę od takich autorytetów jak Pani Profesor Edyta Gruszczyk – Kolczyńska i Pani Ewa Zielińska. W ciekawy sposób Pani Ewa odpowiada na najczęściej zadawane pytania przez nauczycieli w swojej książce “Listy do Ewy Z”. Jeśli jeszcze nie czytaliście, to zachęcam. Znajdują się tutaj nie tylko porady dla początkujących nauczycieli, ale także odpowiedzi na pytania, które mogą nasunąć się też po wielu latach pracy.  

Co do projektów edukacyjnych, to jest ich bardzo dużo. Od projektów związanych  z szerzeniem czytelnictwa, po ekologiczne, związane ze sztuką. Wiele z nich znajdziesz na stronie Bliżej Przedszkola.  Wykonywanie poszczególnych zadań w projektach, to oprócz walorów edukacyjnych, świetna zabawa dla dzieci i kolejne cenne doświadczenie dla nauczyciela. A w przypadku gdy jesteś w trakcie awansu zawodowego, to też bardzo duży plus dla Ciebie. 

Bądź zorganizowany i działaj

Zaczynając pracę jest mnóstwo informacji do przyswojenia, przez imiona dzieci,  plan dnia, po grafik zajęć. Ciężko wszystko zapamiętać, dlatego warto wszystko zapisywać, najlepiej w kalendarzu. W myśl zasady, zapisane to zapamiętane. Od Ciebie zależy czy wolisz kalendarz elektroniczny czy papierowy. Ważne aby był zawsze przy tobie i abyś do niego zaglądał. Nie chodzi tu oczywiście o zapisywanie każdej najmniejszej sprawy,  a notowanie spraw, które są pilne i wymagają uwagi.

Działając w ten sposób unikniesz stresu wynikającego z zapomnienia o ważnej sprawie. Organizacja powinna też zawitać gdy przygotowujesz się do zajęć. Tworząc lub szukając materiałów do pracy, zapytaj czy są takie dostępne w placówkach, od plakatów, po magazyny, karty obrazkowe. A jeśli czegoś nie ma, to warto poprosić dyrekcję o kupno brakujących pomocy. Mając porządek w materiałach, oszczędzisz sporo czasu i nerwów przy przygotowywaniu się do zajęć. Pomoce najlepiej trzymać w opisanych tematycznie segregatorach, a gdy już ich nie potrzebujesz, to odkładać z powrotem na miejsce. 

Tylko w trakcie codziennej pracy zdobędziesz wymagane doświadczenie zawodowe.  I nawet gdy nie zawsze wszystko pójdzie zgodnie z twoim planem, to masz o jedno  nowe doświadczenie więcej. Z jakąś sytuacją sobie nie poradziłeś? Wyciągnij wnioski, dzięki którym następnym razem, gdy będziesz w podobnej sytuacji, będziesz wiedzieć jak zareagować. 

Porady dla początkujących nauczycieli - podsumowanie

Pamiętaj, każdy z nas kiedyś zaczynał i nic dziwnego że możesz odczuwać strach przed nieznanym miejscem, ludźmi. Podane powyżej sposoby pozwolą Ci ze spokojem rozpocząć nowy rok (przed) szkolny. To ważne, aby od początku skupić się na budowaniu relacji  z dziećmi i kolegami z pracy. Zapraszam na konsultacje dla początkujących nauczycieli. Zwłaszcza tych, którzy chcą w ciekawy sposób połączyć nauczanie języka angielskiego z wychowaniem przedszkolnym.

Zostaw komentarz