Camilla Läckberg, autorka powieści kryminalnych, w tym serii Morderstwa w Fjällbace i moja recenzja „Ofiary losu”

 • Strona główna
 • Blog
 • Książki
 • Camilla Läckberg, autorka powieści kryminalnych, w tym serii Morderstwa w Fjällbace i moja recenzja „Ofiary losu”
15 kwietnia, 2020

Witajcie kochani:) Ci co mnie znają, wiedzą że moją ulubioną autorką jest Camilla Läckberg. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na prezent dla mnie, to śmiało może mi kupić książkę tej autorki, każdą z wyjątkiem Złotej klatki. Czytałam niestety tak nieprzychylne opinie o niej, że nie odważę się nawet po nią sięgnąć. Dzisiaj nie będzie o wspomnianej Złotej klatce, a o Ofierze losu. Najpierw kilka najważniejszych informacji o książce. Mogę zdradzić, że podobała mi się ta część bardziej niż Czarownica.

Autor:Camilla Läckberg

Tytuł: Ofiara losu

Wydawnictwo:Czarna owca

Okładka: Miękka

Ocena: 9/10

Fabuła

Jak to u tej autorki bywa, książka zaczyna się od mocnego akcentu jakim jest śmierć. Na początku wydaje się, że to zwykły wypadek samochodowy i to spowodowany przez osobę, pod wpływem alkoholu, ale czy aby na pewno?
Policjanci z Fjällbaki odnaleźli rozbity samochód, a w nim ciało Marit, właścicielki lokalnego sklepu, wszystko wskazywało na to, że była bardzo pijana, gdy rozbiła się o drzewo. Jak się później dowiecie z lektury, to nie był powód jej śmierci, ale nie zdradzę wam jaki był na prawdę, żebyście nie stracili przyjemności z czytania.
Camilla Läckberg nie byłaby sobą, gdyby w zagadkę kryminalną nie wplotła jakieś problemu obyczajowe. Nie bez znaczenia są też problemy komisarza Patricka i jego przyszłej żony, pisarki Ericki. Policjant oprócz tego, że musi rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa, to w międzyczasie ożenić się. Nie bez echa odbiło się też morderstwo tzw Barbie, uczestniczki reality show, coś na wzór Big Brothera i wyprawy Robinson. Czy te dwa morderstwa są ze sobą powiązane? Oczywiście, że tak! Do tego dochodzą kolejne zabójstwa, sprzed kilku lat:

Patrick ostrożnie położył na biurku foliową torbę z plecakiem. Nie był pewien, czy powinien to robić. Przecież trzy i pół roku temu policja wszystko zbadała. Ale na wszelki wypadek włożył rękawiczki. Nie tylko ze względu na ewentualne ślady. Wzdragał się na myśl o dotykaniu gołymi rękami zaschniętej na plecaku krwi”

Na szczęście do ekipy, która pracuje nad sprawami morderstw dołączyła nowa policjantka Hanna. Czy Patrikowi uda się rozwikłać zagadkę tajemniczych morderstw, w jaki sposób są ze sobą powiązane? O tym przekonajcie się sami.

Moja opinia

Czy macie swojego ulubionego autora? Kogoś, po czyje książki sięgacie „w ciemno”? U mnie to bez wątpienia jest  Camilla Läckberg. Napisała kilkanaście książek, choć moimi ulubionymi są te z serii Morderstwa w Fjällbace. Najśmieszniejsze jest to, że nigdy bym chyba nie usłyszała o tej autorce, gdyby nie polecenie pani z biblioteki. Serio, jeśli nie wiecie po co sięgnąć, to spytajcie się pani, która pracuje w bibliotece, ona zaproponuje wam coś ciekawego. Mój błąd polegał jednak na tym, że serii nie czytałam po kolei, przez co wątek Eriki i Patricka był trochę zagmatwany, jednak to w zupełności  nie przeszkadzało w rozwikłaniu zagadek kryminalnych.
Moją chyba ulubioną książką z tej serii jest Syrenka. Niestety przy takiej liczbie napisanych książek, może trafić się jedna gorsza, czyli Złota klata. Wracając jednak do Ofiary losu, to jak zwykle w książkach z tej serii podoba mi się połączenie historii z przeszłości z teraźniejszością, nawiązanie do tego, że to co się zrobiło kiedyś, ma ogromne znaczenie. Odciśnie piętno na ludziach, wydarzeniach, które nastąpią w czasach obecnych. Sama zagadka kryminalna ogromnie mi się podobała, bo gdy już myślałam, że zabójcą jest zazdrosny były mąż, okazało się iż się myliłam. Autorka świetnie potrafi wyprowadzić czytelnika na manowce i do ostatnich stron w książce, trzymać w napięciu. Zakończenie ogromnie mi się podobało, nigdy bym na coś takiego nie wpadła.
Świetne nawiązanie do czasów współczesnych i historia miłości Eriki i Patricka też przemawia ogromnie na plus w tej książce. Jeśli będziecie mieli możliwość, to książki o Morderstwach w Fjällbace czytajcie po kolei, a jeśli nie,to zacznijcie np od Ofiary Losu, a nie będziecie zawiedzeni.
Znacie książki tej autorki? Jeśli tak, to jak wam się podobały, macie jakąś swoją ulubioną? Lubicie czytać kryminały z wątkami obyczajowymi? Piszcie w komentarzach, co ciekawego ostatnio przeczytaliście, A.

5 Komentarze

 • Ms

  16 kwietnia, 2020 - 5:47 pm

  Urocza zakładka do kryminału, hahaha 😉

  • Angel

   25 kwietnia, 2020 - 3:17 pm

   Oj tak 😀 taka niepozorna

 • Michał - CzytajKomiksy.pl

  19 kwietnia, 2020 - 3:17 pm

  Camilla Läckberg to autorka, które ma już na swoim koncie sporo książek. Mam jednak wrażenie, że z każdą kolejną jest troszeczkę gorzej.

  • Angel

   25 kwietnia, 2020 - 3:18 pm

   "Czarownica" nie była już tak dobra jak ta część, więc po części się z Tobą zgadzam, choć najnowszej powieści nie mam zamiaru czytać, po tak negatywnych opiniach, mimo że uwielbiam Camillę.

 • Ania z Wychowanietoprzygoda

  12 maja, 2020 - 8:29 am

  Bardzo lubie skandynawskie powiesci kryminalne, w tym takze Camilli Lackberg! Ale "Ofiary losu" jeszcze nie czytalam. Pozdrawiam serdecznie!

Zostaw komentarz