Rady dla początkującego nauczyciela. „Listy do Ewy Z”

22 czerwca, 2020

Rady dla początkującego nauczyciela

Rady dla początkującego nauczyciela to tekst, który powstał z myślą o nauczycielach, którzy rozpoczynają swoją karierę zawodową. Rok temu ja byłam taką osobą i szukałam podpowiedzi jak dobrze zacząć pracę? Ty być może po przeczytaniu tego wpisu nie będziesz musiała.

Dlaczego powstał ten wpis?

 
Odkąd pamiętam chciałam zostać nauczycielką. Moje marzenie z dzieciństwa ziściło się we wrześniu 2019 roku. I to jak! Od razu zostałam wychowawcą grupy dzieci 3,4 letnich oraz nauczycielem języka angielskiego. Pracowałam w dwujęzycznym żłobku i przedszkolu, ale to był dla mnie skok na głęboką wodę. Wiele mnie to jednak nauczyło, oczywiście nie obyło się bez błędów. Jestem zdania, iż najlepiej uczymy się na własnych błędach. Byłoby ich zdecydowanie mniej gdybym wcześniej przeczytała książkę Listy do Ewy Z.
 

Jakie rady dla początkującego nauczyciela chcę przekazać?

 
Moim zamysłem jest przybliżenie wam tego, co powinniście wiedzieć na samym początku swojej nauczycielskiej kariery. A może przypomnienie czegoś, o czym w pędzie życia zapomnieliście. Świetnie się ten tekst sprawdzi w przypadku osób, które studiują pedagogikę przedszkolną. Dodatkowo może myślisz o tym kierunku, lub szukasz pierwszej pracy? Pamiętam moje rozmowy kwalifikacyjne i stres jaki im towarzyszył.
 
Rady dla początkującego nauczyciela
 
 
Myślę, że wiele błędów bym nie popełniła, gdybym tę książkę przeczytała na początku mojej pracy w przedszkolu. Nie mam jednak zamiaru robić sobie z tego tytułu wyrzutów, wręcz odwrotnie, jeszcze bardziej doceniam to co robię, bo wiem, że moja praca jest ważna. Dodatkowo sprawia mi ogromną przyjemność, więc czego chcieć więcej?
 

Poradnik dla nauczycieli przedszkola – co znajdziecie w książce Listy do Ewy Z.?

 
Wrócę jeszcze do kalendarza dla nauczycielki bo w nim znajdziecie wiele inspirujących cytatów pochodzących właśnie z tej książki, takich jak, np:
 

W społeczeństwie krąży opinia, że nauczyciel w przedszkolu tylko siedzi na podłodze i bawi się z dziećmi. Ale przecież, gdy z małymi dziećmi bawią się dorośli (rodzice, dziadkowi), też siedzą na podłodze, bo inaczej nie ma kontaktu z bawiącym się dzieckiem. Z tym że ta nasza zabawa z dzieckiem na podłodze jest świadomym działaniem, prowadzącym do osiągnięcia celu zarówno wychowawczego, jak i edukacyjnego”

 
To jeden z moich ulubionych cytatów. Nie będę się rozwodzić nad tym, że my – nauczyciela przedszkola tylko siedzimy na dywanie, bawimy się lub popijamy kawkę, bo nie w tym rzecz. Chcę uświadomić osobom, które nie pracują w tym zawodzie, a czytają akurat ten wpis, iż bez naszej pracy, ich dzieci nie poszłyby do szkoły jednej czy drugiej, nie skończyły studiów, nie pracowały w wymarzonym zawodzie. Od przedszkola wszystko się zaczyna.
 

Jak zatem przygotować się do pracy nauczyciela? Rady dla początkującego nauczyciela

 
Nie ukrywajmy, studia dają nam w głównej mierze wiedzę teoretyczną, praktykę nabywamy dopiero w trakcie pracy. Ubolewam nad tym, że na studiach nie ma przedmiotu, który by pokazywał jak w prawidłowy sposób prowadzić dokumentacje, pisać sprawozdania, uzupełniać dziennik, itp.Cóż, może kiedyś taki powstanie.

Gdzie zatem szukać odpowiedzi?

 
Gdzie zatem szukać odpowiedzi? Możecie przeczytać książkę Ewy Zielińskiej, wieloletniego praktyka. Myślę,że nie raz spotkaliście się z nazwiskiem tej Pani, jeśli pracujecie w zawodzie, lub niedługo zaczniecie. To ceniona osobowość, tym bardziej warto posłuchać cennych lekcji Pani Ewy.
 
Poradnik dla nauczycieli przedszkola składa się z z 4 rozdziałów Bliżej:
 
 •  nauczyciela
 • dziecka
 • edukacji
 • dokumentacji
Na treść tych rozdziałów składają się listy, które autorka dostawała przez wiele lat swojej pracy i nadal dostaje. Fragmenty tych listów są przesłanką do napisania dalszych części rozdziału. Chcecie przykład? Proszę bardzo!
 
 
Szanowna Pani Ewo,
wielu rodziców cieszy się, że ich dziecko jest spokojne i grzeczne, bo potrafi długo siedzieć przed telewizorem, a potem martwią się i uskarżają, że jest mniej sprawne ruchowo od rówieśników. Od lat obserwuje się też brak dbałości rodziców o odpowiednio długie przebywanie dzieci na powietrzu. Rodzice wymuszają na nauczycielach, aby nie wychodzili na powietrze, gdy siąpi deszczyk, wieje wiatr i jest niewielki mróz. Potem dziwią się i martwią, że dzieci są mało odporne, łatwo zapadają na infekcje i zbyt często chorują. Jak przekonać rodziców, że aktywność ruchowa na powietrzu, bez względu na pogodę to samo zdrowie?
Z poważaniem,
Eliza B. z Zielonej Góry”

Jak sprawdza się forma listów w książce?

Listów w książce znajdziecie 33, łatwo się domyśleć że zapowiadał on podrozdział o aktywności ruchowej na powietrzu. Tak naprawdę możecie rozpocząć od rozdziału, który wam w danej chwili jest potrzebny, lub tak jak ja przeczytać całość. Trochę poradników już w swoim życiu przeczytałam, ale ten bez wątpienia trafi na listę moich ulubionych. Będę do niego wracała, gdy będzie taka potrzeba. Forma listów ogromnie mi się spodobała. Fakt, że słowa te pisały osoby z różnych stron kraju, w różnym wieku i z różnymi problemami, oraz to że każdej z nich da się pomóc, odpowiedzieć na pytanie, które je nurtuje.
 

Co jeszcze znajdziecie w książce?

 
Nie zabraknie w poradniku też propozycji różnych zabaw, aktywności, wyjaśnień ważnych pojęć, przykładów dokumentacji, czyli tego na czym najbardziej może nam zależeć gdy chcemy poznać specyfikę zawodu nauczyciela. Od kogo najlepiej się uczyć jak nie od osoby, która pracuje w tym zawodzie od 50 lat?
 

Rady dla początkującego nauczyciela – Podsumowanie

 
Zabierając się powoli do pisania sprawozdania z półrocza, uświadomiłam sobie jak wyjątkowy to był rok, ze względu na pandemię i konieczność nauczania zdalnego. Uważam, że każdy początkujący nauczyciel powinien przeczytać tą książkę, po jej lekturze będzie mu zdecydowanie łatwiej rozwiązać pewne kwestie. Zapytacie jakie, np jednych może śmieszyć, innych nieco mniej sprawy  związane z ubiorem w pracy. Teraz to najmniejszy problem, bo mamy fartuchy, maseczki, przyłbice czy rękawiczki.

Bolączki dotyczące ubioru w pracy

Wierzcie lub nie, ja sama miałam problem jak się ubrać do pracy, zwłaszcza pierwszego dnia, ale z czasem już było łatwiej, bo mogłam podpatrzeć jak chodzą inne koleżanki. Wiadomo, że nie wolno chodzić w mini i z głębokim dekoltem, ale spotkałam się z głosami od znajomych pracujących w innych przedszkolach, że mają swoisty regulamin dotyczący ubioru. No bo jak tu np w upalny lipiec chodzić w rajstopach, jak to poruszyła Pani Ewa w książce? 🙂
 
Dajcie znać co waszym zdaniem powinien wiedzieć każdy początkujący nauczyciel, co myślicie o tym, żeby pisać książkę, na podstawie odpowiadania na listy?
 
P.S Bliżej Przedszkola nie jest sponsorem dzisiejszego wpisu 🙂 Książkę, kalendarz i inne produkty kupiłam korzystając z jednej z weekendowych wyprzedaży:D
 

15 Komentarze

 • Lady DeVi

  22 czerwca, 2020 - 6:51 pm

  Gratuluję spełnienia marzeń! Odnośnie odpowiedni poprzez listy to całkiem ciekawa opcja, wydaje się bardzie intymna. Natomiast temat promocji, dokumentacji zdecydowanie może zaciekawić studentów jak i już realizujących swoje powołanie nauczycieli 🙂

  • Angelika Fronia

   4 lipca, 2020 - 2:20 pm

   dziękuję, forma książki jest bardzo ciekawa i mi się spodobała:)

 • Dana

  22 czerwca, 2020 - 7:19 pm

  Ciekawa forma poradnika: listy i odpowiedzi na nie. Widać, że autorka odpowiada na pytania, które zajmują głowy pedagogów 🙂 Kiedyś kształciłam się na nauczycielkę – mam uprawnienia pedagogiczne po germanistyce – ale życie powiodło moje kroki w innym kierunku zawodowym 🙂

  • Angelika Fronia

   4 lipca, 2020 - 2:21 pm

   Sporo pedagogów zadaje sobie podobne pytania, a tu mamy je zebrane w formie książki

 • Elżbieta Blok Fernández

  22 czerwca, 2020 - 8:09 pm

  Odkąd stałam się rodzicem, jeszcze bardziej podziwiam wychowawców w przedszkolach i żłobkach. Ja bym nie dała rady. Przy dwójce dzieci w domu już wymiękam, a co dopiero przy kilkunastu.

  • Angelika Fronia

   4 lipca, 2020 - 2:23 pm

   Czasami przy większej ilości dzieci człowiek się mniej zmęczy niż przy mniejszej, wiem bo prywatnie jestem mamą dwójki 🙂

 • Zielona Małpa

  22 czerwca, 2020 - 8:09 pm

  Chciałam kiedyś być nauczycielką niemieckiego 🙂 ale wyszło na to, że skończyłam studia chemiczne

  • Angelika Fronia

   4 lipca, 2020 - 2:23 pm

   Ekstra, kto wiem, może kiedyś nią jeszcze zostaniesz? 🙂

 • Koza domowa

  22 czerwca, 2020 - 10:45 pm

  Listy to świetny pomysł na taką formę przekazywania wiedzy! 🙂 Super!

  • Angelika Fronia

   4 lipca, 2020 - 2:23 pm

   Nietypowa, ale tu się sprawdziła:)

 • blogierka

  23 czerwca, 2020 - 12:15 am

  Gratuluję spełnia marzeń! 😀

  • Angelika Fronia

   4 lipca, 2020 - 2:24 pm

   Dziękuję bardzo! 🙂

 • blogierka

  23 czerwca, 2020 - 12:15 am

  Oo bardzo poposuje za przekazywanie wiedzy w ten spoósb 🙂

 • TosiMama

  23 czerwca, 2020 - 7:46 am

  O! Dobry pomysł na lekturę dla przyszłych nauczycieli i prezent, jaki można podarować świeżo upieczonym studentom.

  • Angelika Fronia

   4 lipca, 2020 - 2:24 pm

   Dla osób, które studiują pedagogikę, lub szukają pierwszej pracy, wręcz idealny:)

Zostaw komentarz