Jak przygotować się do pierwszych zajęć w przedszkolu? To była najczęściej udzielana odpowiedź, na pytanie, o to jaki chcecie nowy tekst na blogu. Postanowiłam spełnić waszą prośbę i oto powstał ten wpis. Co w nim znajdziecie? Odpowiem na 3 podstawowe pytania:
- Jak zacząć przygotowywać się do zajęć
- Co powinny zawierać dobre zajęcia (jakie elementy)?
- Po co mieć plan B
Jak przygotować się do pierwszych zajęć
Jesteś młodym nauczycielem, a może wcześniej pracowałaś w innym zawodzie? Piszę w formie żeńskiej, bo 84 % moich czytelników to kobiety. Zastanawiasz się jak zaplanować swoje zajęcia, bo studia jedno, a praktyka drugie. Postaram się podpowiedzieć, na czym ja skupiam uwagę, co się u mnie sprawdza.
Przygotowania warto zacząć od dobrego kalendarza. U mnie to podstawa. W nim zapisuję nie tylko w jakiej grupie pracuję w danym dniu, bo uczę też angielskiego. W nim mam zapiski pomysłów na zajęcia, a przychodzą one w różnych momentach oraz sprawy prywatne. Jest tu na tyle dużo miejsca, że wszystko mam razem.
Jak zacząć przygotowywać się do pierwszych zajęć?
Kalendarz już masz, więc co dalej? Dalej jest cała jak ja to mówię „logistyka”. Zapewne wiesz z jaką grupą wiekową będziesz pracowała, więc masz punkt wyjścia. Planuj swoje zajęcia najlepiej albo w piątek wieczorem, lub w sobotę na cały przyszły tydzień. Dlaczego tak? Wtedy będziesz miała spokojną głowę, o niczym ważnym nie zapomnisz, a spokój jest ważny zwłaszcza na początku pracy.
Już i tak pewnie większość z was się przejmuje tym, czy dzieci was polubią, koleżanki w pracy, jak zareagują na was rodzice. Ja też przez to przechodziłam i wiem, że jest lepiej niż się spodziewacie. Dajcie się poznać, polubić, bądźcie profesjonalne, a wasza praca przemówi lepiej niż tysiąc słów.
Nie zapomnij też o ciekawych dodatkowych materiałach, możesz je kupić na wielu blogach, lub wykonać samodzielnie w Canvie. Lub pobrać je też za darmo z mojego bloga. Możliwości jest wiele, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać.
Praca plastyczna
Jakie elementy powinny zawierać dobre zajęcia?
Wielu nauczycieli skupia się przede wszystkim na walorach edukacyjnych, a zapomina o przerywnikach. Najlepszymi są wszelkiego rodzaju zabawy ruchowo – muzyczne, ćwiczenia gimnastyczne. Dla dzieci to może być problem wysiedzieć spokojnie 15, 30 minut. Warto urozmaicać zajęcia. Oczywiście świetnie sprawdzają się też zajęcia plastyczne. Internet to skarbnica pomysłów.
Pamiętaj, aby poznać dzieci w grupie, obserwować je, dzięki temu łatwiej dopasować zajęcia. Nie zawsze każde zajęcia jesteśmy w stanie zrealizować w 100%, bo dzieci mają swoje zdanie. Co w takim wypadku?
Po co mieć plan B?
Jak macie świetnie zaplanowane zajęcia, to wtedy ryzyko, że coś się nie uda, jest niewielkie. Jednak nie zerowe. Jak wcześniej wspominałam, dzieci mają swoje zdanie, coś dla ciebie może być super, a dla nich już niekoniecznie. Jak w takim wypadku zareagować? Zawsze miej jakiś plan B, możesz zapisywać pomysły na uniwersalne zajęcia, zabawy w kalendarzu, dzięki czemu wszystko jest pod ręką. Dobrym sposobem są też piosenki z Mojej płytoteki. Skarbnica piosenek.
Jak przygotować się do zajęć – podsumowanie
Na początku stresowałam się, gdy nie zawsze udało mi się zrealizować wszystkich zaplanowanych zajęć. Człowiek z czasem nabiera cennego doświadczenia i się uczy na błędach, Ty też dasz radę. Uwierz w swoje umiejętności i się nie zniechęcaj po pierwszym niepowodzeniu. Jeśli w tym roku zaczynasz staż na nauczyciela kontraktowego, to zapraszam na opis jak wygląda cała procedura i rozmowa z komisją.
A Ty jak przygotowujesz się do roku (przed)szkolnego? Może idziesz na żywioł i nic nie planujesz? Zapraszam 12.08.2020 o godzinie 20:00 na live, powiem o moich sposobach na planowanie pracy i blogowaniu. Widzimy się?
9 Komentarze
Olka
6 sierpnia, 2020 - 10:52 amPraca z dziećmi wymaga ogromnej elastyczności i domyślam się, że często trzeba iść na żywioł zamiast sztywno trzymać się wyznaczonego planu.
koza domowa
6 sierpnia, 2020 - 10:55 amBardzo ciekawy wpis, interesująco było spojrzeć na temat zajęć w przedszkolu z perspektywy nauczyciela. 🙂 Powodzenia wszystkim, którzy po raz pierwszy będą prowadzić zajęcia od września. 🙂 Kasia
Anna
6 sierpnia, 2020 - 6:47 pmBardzo praktyczne rady, z fajnymi pomysłami! Nie ma potrzeby stresować, bo uczymy się na błędach! Pozdrawiam serdecznie!
Agnieszka
6 sierpnia, 2020 - 6:53 pmKolejny przydatny wpis. Oczywiście że widzimy się na kolejnym live, bardzo na niego czekam. Pozdrawiam
Rafał
6 sierpnia, 2020 - 11:12 pmAż za krótki ten tekst. Też jestem po filologii angielskiej i myślałem o pracy w szkole językowej, choć dawno temu. I też przejmowałem się jak zacząć, że aż nigdy tam nie pracowałem i wszystko potoczyło się inaczej 🙂
blogierka
6 sierpnia, 2020 - 11:42 pmZ tym planem B to aktualne take w szkole językowej 🙂
Iwona
8 sierpnia, 2020 - 8:05 pmBardzo ciekawie Pani opisała rady i myślę, że będzie to pomocne. Z niecierpliwością czekam na live. Pozdrawiam ?
Przygotowania do nowego roku (przed) szkolnego - Froniowo
31 sierpnia, 2020 - 2:00 pm[…] przygotować się do pierwszych zajęć w przedszkolu? […]
Przygotowania do nowego roku (przed) szkolnego - Froniowo Edukacja dla nauczycieli i rodziców
10 sierpnia, 2022 - 6:36 pm[…] przygotować się do pierwszych zajęć w przedszkolu? […]