Zajęcia w przedszkolu – darmowe materiały

3 sierpnia, 2020
Zajęcia w przedszkolu praca plastyczna

Zajęcia w przedszkolu, zwłaszcza latem wymagają nie lada kreatywności. Nie łatwo jest zaciekawić dzieci, zwłaszcza gdy pogoda dopisuje. Mam jednak na to kilka sposobów. W tym wpisie udostępnię wam materiały, które przygotowałam na jedne z zajęć w grupie mieszanej. Latem moim pierwszym skojarzeniem jest ocean, więc to był dla mnie naturalny wybór.

Zajęcia w przedszkolu – ocean

W sierpniu wielu nauczycieli, którzy dopiero zaczynają pracę będzie przeprowadzać zajęcia adaptacyjne, lub inaczej mówiąc otwarte. Tym większy dla nich stres, gdy jeszcze nie mieli wcześniej styczności z pracą w przedszkolu. Pamiętam siebie z przed roku, dlatego postanowiłam wam nieco pomóc. Mam nadzieję, że materiały, które pobierzecie wam pomogą.

Pytając się was na moim Instagramie, o czym chcielibyście poczytać, najczęściej pisaliście, że szukacie inspiracji na pierwsze zajęcia w przedszkolu. Postanowiłam ją spełnić i w ten sposób powstało memory, prezentacja z piosenką, karta pracy. Również pokażę wam pomysł na pracę plastyczną i jak ją wykorzystać w zabawach ruchowych.

Przebieg zajęć

Na samym początku zajęć włączyłabym nagranie szumu oceanu i zapytała dzieci co słyszą, jak myślą jaki będzie temat dzisiejszych zajęć.

Następnie pora na prezentację, którą zrobiłam w programie Canva. Jest krótka i pokazuje zwierzęta zamieszkujące ocean. Na stronie tytułowej znajdziecie też link do piosenki Kolorowe rybki. Prezentację możecie pobrać z mojego dysku Google, wystarczy kliknąć w link poniżej:

Będzie ona idealnym rozpoczęciem tematu zajęć, po niej wprowadziłabym memory. Możecie ilustracje wydrukować na zwykłym papierze,a potem z drugiej strony dać niebieski. Ja wybrałam dostępne tło, nawiązujące do tematu zajęć. Proponuję, aby dzieci odwracały kartki szczypcami kuchennymi. Będą wtedy miały większą frajdę oraz można im powiedzieć, że teraz mają szczypce kraba.

Następna pomoc, którą stworzyłam, to karty pracy, do przeliczania ile jest dużych a ile małych ryb. Można też dzieci potem zapytać ile jest rodzajów rybek, oraz po ile w każdym z nich.

Jako pracę plastyczną polecam meduzę, z paskami, na których dzieci odliczają od 1 do 5 (młodsze), od 1 do 10 (starsze). Należy wcześniej przygotować szablony meduz, oraz wycięte i ponumerowane paski. Meduzy nawet te mniejsze dzieci są w stanie samodzielnie wyciąć.

Tak przygotowane prace plastyczne będą świetne do kolejnego zadania. Możecie je wykonać w sali, lub na placu zabaw. Do użycia potrzeba folii malarskiej. Dzieci łapią za jej końce, poruszają nią tak jak faluje woda. Patrzą jak „pływają” ich meduzy w oceanie. Starają się, aby żadna z nich nie spadła na ziemię. Nie zapomnij o podsumowaniu zajęć. Zapytaj dzieci jakie nazwy zwierząt zapamiętały.

Podsumowanie

Pamiętaj, że zajęcia edukacyjne dla dzieci młodszych powinny trwać około 15 minut, a dla starszych 30 minut. Nie przedłużaj ich, bo dzieci nie będą chciały współpracować. Czasem lepiej z jakiegoś zajęcia zrezygnować. Dobrze zaplanowane zajęcia to klucz do sukces!

Koniecznie daj znać, jak Ci się sprawdziły materiały, a gdyby był problem z ich pobraniem to pisz:) Są to pomoce nie tylko dla nauczycieli, ale też rodziców dzieci przedszkolnych, więc się śmiało częstujcie.

10 Komentarze

Zostaw komentarz