Edukacja

Sylwester w przedszkolu propozycje zajęć

Sylwester w przedszkolu, to temat który jest coraz bliżej nas. Koniec roku zbliża się nieubłaganie. Zadałam pytanie na swoim fanpage’u na Facebooku czy bylibyście zainteresowani propozycjami i odpowiedź była, że TAK! Nie pozostało mi nic innego, jak pokazać, co dla Was przygotowałam. Zaznaczę, że to są moje propozycje, ale może nasuną Ci też inne pomysły. Pomysły na prace plastyczne przetestowałam na mojej córce i jej się podobały 🙂

Sylwester w przedszkolu – materiały

W pliku, który znajdziesz w tym poście znajdziesz takie materiały do zajęć:

 • girlanda – Sylwester
 • napisy ozdobne na gazetkę
 • kartkę z zagadkami
 • wiersz wprowadzający do zajęć, który pięknie też udekoruje gazetkę
 • matematykę klamerkową z kartami obrazkowymi

Jak wykorzystać pomoce?

Zaczęłabym od przeczytania wiersza, który podpowie jaki jest temat zajęć. Następnie zadałabym dzieciom zagadki (plik znajdziesz w linku). Kolejno pora na rozmowę z dziećmi na temat tego co im się kojarzy z Sylwestrem, Nowym Rokiem. Przygotowałam też karty obrazkowe, które mogą też być matematyką klamerkową lub memory. Jak je wykorzystać?

 • wydrukuj podwójnie karty obrazkowe, obetnij części z kropkami oraz napisami i memory gotowe
 • po odcięciu kropek, można zrobić zadanie – dopasuj nazwę do obrazka
 • a ostatnie przeznaczenie, to dzieci mają policzyć ile jest sylab w danym wyrazie i zaznaczenie klamerką odpowiedniej liczby kropek

Prace plastyczne

Pierwsza z propozycji to miasto w Sylwestra. Na niebieskiej lub czarnej kartce dzieci wyklejają plasteliną domki. Potem patyczkami lub wykałaczkami ( w przypadku starszaków), robią w nich okna i drzwi. Następnie rolkę po ręczniku kuchennym przecięłam na 3 części i nacięłam w sposób widoczny na zdjęciu. Dziecko maluje farbami rolkę, a potem odciska na kartce papieru tworząc fajerwerki. Proponuję malowanie a nie maczanie w farbie, bo wtedy nic nam się nie rozmarze.

Potrzebne materiały

 1. Niebieska lub czarna kartka papieru
 2. plastelina
 3. patyczki lub wykałaczki
 4. czerwona, żółta, biała farba
 5. pędzelek
 6. 3 rolki po papierze toaletowym lub 1 po ręczniku
 7. nożyczki

To świetny sposób na rozwój motoryki małej. Kolejna propozycja będzie idealna do foto budki. Wydrukuj moje wcześniejsze elementy foto budki, które znajdziesz tutaj. Do wykonania sylwestrowej czapki potzrebujesz:

 1. koła o średnicy 14 cm, wyciętego z kartki papieru
 2. zszywacza lub kleju
 3. bibuły
 4. nożyczek
 5. farb lub kredek, w zależności od tego jak dzieci mają zdobić czapkę

Wykonanie

Młodszym dzieciom pomóż wyciąć koło, natomiast starsze już sobie z tym zadaniem powinny same poradzić. Natnij je, tak aby dało się uformować z kartki czapkę. Boki dzieci muszą skleić klejem, lub pomóż im je zszyć. Zadaniem dzieci jest udekorowanie czapek wedle uznania, a na górę zrobienie “czubka” z bibuły.

Dla maluszków świetnie nada się też szablon balona, których jest mnóstwo w Internecie.

Podsumowanie – Sylwester w przedszkolu

Przygotowując zajęcia na Nowy Rok, Sylwestra, nie zapomnij też o zabawie, tańcu, które dzieci uwielbiają. Klikając w ten link, masz dostęp do listy dziecięcych przebojów na Youtubie. Świetnie też sprawdzi się mrożenie w jajku po kinder niespodziance życzeń, lub drobnych przedmiotów, a potem wymienianie się z innymi dziećmi. Wtedy przedszkolaki mają super zabawę, bo nie wiedzą co im się trafi. Jak to wygląda? Zobacz na moim Instagramie.

Już dziś zapisując się do mojego newslettera, możesz pobrać darmowy rozdział zimowego e-booka. A jeśli chcesz poznać inne propozycje na kreatywne zajęcia w czasie ferii, to już dziś dołącz do darmowego webinaru. Termin 7 stycznia 2021, godz 19:00. Powiem na nim skąd czerpać inspiracje do zajęć w ferie, jak zaplanować sobie kreatywnie Nowy Rok w przedszkolu.

Jak podobają Ci się moje propozycje? Masz zamiar z nich skorzystać? A może masz inne propozycje, to się też nimi pochwal 🙂 Materiały pobierz tutaj.

Zapisz się i odbierz prezent!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *