Jak zostać nauczycielem kontraktowym?

20 lipca, 2020

Jak zostać nauczycielem kontraktowym? Takie pytanie zadałam sobie na początku stażu, ty już nie musisz. Wpis ten jest dla osób, które w wakacje będą miały rozmowę na nauczyciela, lub chcą rozpocząć od września staż. Uprzedzam, że jest długi, ale uważam że warto poświęcić kilka minut na jego przeczytanie. O tym jak zostać nauczycielem przeczytacie w tej recenzji.

Jak zostać nauczycielem kontraktowym poradnik
Jak zostać nauczycielem kontraktowym – slajd z prezentacji

Sytuacja w Polskiej edukacji jest różna, co chwilę zmieniają się wymogi odnośnie awansu. Opisuję jak zostałam nauczycielem kontraktowym, realizując staż od 1.09.2019 do 31.05.2020. Uczę też języka angielskiego. Na Instagramie otrzymałam sporo gratulacji i pytań odnośnie awansu, dlatego postanowiłam napisać krok po kroku całą procedurę. Wiem, okropne słowo, ale myślę że adekwatne, bo to proces ciągły. Należy być do niego odpowiednio przygotowanym.

Jak zostać nauczycielem kontraktowym? Poradnik

W sytuacji, kiedy piszę ten wpis, staż na nauczyciela kontraktowego trwa miesięcy. W moim przypadku rozpoczął się 1 września 2019 roku, a zakończył 31 maja 2020 roku. Nie trzeba składać wniosku, aby staż rozpocząć, ewentualnie powiedzieć o tym swojemu dyrektorowi. Co dzieje się od momentu rozpoczęcia stażu?

 • Dyrektor przydziela Ci opiekuna stażu, który potem obserwuje zajęcia, które przeprowadzisz, daje wskazówki, rady. Na koniec stażu wystawia Ci też opinie, ale o tym później. Jest też członkiem komisji kwalifikacyjnej
 • Do 20 dni od rozpoczęcia stażu masz czas, aby dyrektorowi przedstawić plan rozwoju zawodowego. Dyrektor plan zatwierdza, a jeśli nie to masz dodatkowy czas na wprowadzenie poprawek.
 • Sumiennie realizujesz zadania, które wypisałeś w planie rozwoju, bo z nich trzeba się potem rozliczyć.
Plan rozwoju zawodowego

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty

W momencie rozpoczęcia pracy stajesz się nauczycielem stażystą. Pamiętam, że największym kłopotem dla mnie było napisanie planu rozwoju zawodowego. Nie wiedziałam co w nim umieścić. Pomógł mi w tym Internet, bo znalazłam poradnik awans.net który ułatwił mi pracę. Wzór planu był w formie tabeli, którą mogłam w dowolny sposób edytować. Oczywiście nie ma obowiązku takiej formy, jednak tabele są dla mnie bardziej przejrzyste, niż tekst ciągły. W poradniku oprócz wzoru planu, znajdziecie też sprawozdanie, wzór wniosku o rozmowę i przykładowe pytania, które mogą zostać zadane na spotkaniu z komisją.

Napisanie planu nie jest takie straszne, jak na początku mogłoby się wydawać. Ja swój pisałam wg 8 wymogów, takich jak:

 1. Znajomość przepisów prawa dotyczących organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbył staż.
 2. Umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań szkoły, w szczególności realizację podstawy programowej.
 3. Umiejętność rozpoznawania potrzeb uczniów oraz indywidualizowania nauczania.
 4. Um. stosowania w pracy wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki.
 5. Umiejętność wykorzystania w pracy wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie doskonalenia zawodowego.
 6. Umiejętność korzystania w pracy, zwłaszcza w trakcie prowadzonych zajęć z narzędzi multimedialnych i informatycznych.
 7. Um. omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć.
 8. Znajomość środowiska uczniów i ich problemów oraz umiejętność współpracy ze środowiskiem lokalnym.

Mamy wymogi i co dalej?

Do każdego z tych punktów dopisujemy zadania. Są rzeczy stałe, takie jak obserwacje wzajemne zajęć, oraz sprawy które mamy dodatkowo. W moim przypadku było to np zorganizowanie zbiórki książek, zabawek dla dzieci z Domu Dziecka. Pamiętajcie, żeby nie pisać zbyt szczegółowo w planie, ale też przemyślcie, czy zadania, które opisaliście są realne do wykonania. Lepiej w sprawozdaniu dopisać kilka rzeczy dodatkowych, niż tłumaczyć się z tych niewykonanych:) Tutaj dodaję moją stronę tytułową i pierwszą, z wypisanymi celami, które chcę osiągnąć w trakcie stażu. Zanim zaniosłam dyrektorowi swój plan, poprosiłam mojego opiekuna stażu, żeby mi go sprawdził.

Jak zaplanować staż
Dobrze zaplanowane działania to podstawa

Obowiązki w trakcie stażu

Zarówno w przypadku nauczyciela stażysty, jak i opiekuna, są pewne obowiązki do wykonania. Przede wszystkim wyżej wymieniona obserwacja zajęć. Ty patrząc na to, jak prowadzi zajęcia Twój opiekun możesz się wiele nauczyć, podobnie jak cenne są wskazówki, które on Ci da. Warto je wszystkie przyjąć do siebie i przede wszystkim dobrze przygotować się do zajęć. Organizacja to klucz do sukcesu, zwłaszcza w przedszkolu. To jakie masz obowiązki jako nauczyciel myślę, że wiesz, więc o tym się nie będę rozpisywać. Sądzę, że o Karcie Nauczyciela słyszałaś 😉 Polecam też czytać Bliżej Przedszkola, tam znajdziesz w dziale prawnym informacje, jak zostać nauczycielem.

Jak zostać nauczycielem kontraktowym? Moje rady

Systematycznie realizuj zadania, które założyłaś sobie w planie rozwoju zawodowego. Dlaczego? Ponieważ potem ciężko będzie wszystko nadrobić. Rób dużo notatek z obserwacji, jak czegoś nie wiesz, pytaj opiekuna stażu, innych nauczycieli czy dyrektora, chętnie Ci pomogą. Angażuj się w swoją pracę, to serio widać. Polecam też robić dużo zdjęć. Przydadzą się do prezentacji na rozmowę z komisją. Jak tylko masz możliwość, bierz udział w różnego rodzaju szkoleniach.

Staż dobiegł końca, co potem?

Po zakończonym stażu masz 7 dni na przedstawienie dyrektorowi sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego. Jak wiesz, mój plan był w formie tabelki, dlatego sprawozdanie również. Po prostu edytowałam kolumny, dodałam też efekty moich działań. Polecam już gdy zbliża się staż zacząć pisać sprawozdanie, tak aby zdążyć. Ja swoje oddałam najszybciej jak się dało.

Sprawozdanie oddane, co dzieje się potem?

Po oddaniu sprawozdania czekasz na ocenę dorobku zawodowego wystawioną przez opiekuna stażu i dyrektora. Gdy jest ona pozytywna, wtedy składasz wniosek o przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej. Dajcie znać w komentarzu, jeśli chcecie wzór wniosku.

Papierów jest cała masa, wiecie biurokracja. Gdy już macie złożony wniosek, czekacie na wyznaczenie terminu rozmowy. Dyrektor musi was o niej poinformować min 7 dni wcześniej. A teraz przechodzimy do kwestii, która myślę najbardziej was interesuje, czyli spotkania z komisją.

Jak zostać nauczycielem kontraktowym, czyli spotkanie z komisją

Swoją rozmowę odbyłam całkiem niedawno, bo 17 lipca 2020r, czyli zaledwie kilka dni temu. Piszę ten tekst na świeżo, żeby o niczym nie zapomnieć. W tej części napiszę wam:

 • jak się przygotować do rozmowy?
 • czy trzeba robić prezentację?
 • jak wygląda sama rozmowa?
 • co dzieje się potem?

Rozmowę kwalifikacyjną mogę porównać do obrony magisterki, stres podobny, tylko myślę że stawka większa. Okropnie się stresowała, choć byłam dobrze przygotowana. Ten typ tak ma (czyli ja), zawsze się stresuję na zapas. Wy też tak macie? Jeśli sumiennie wykonywaliście zadania w trakcie stażu, to tak naprawdę nie macie się czego bać. Dobrze napisane sprawozdanie to jeden z kluczowych elementów.

Nie ma obowiązku robienia teczki stażysty, niemniej jednak ja ją zrobiłam. Po co? Aby mieć w jednym miejscu moje arkusze obserwacji, notatki, pomoce do zajęć. A jak już o tym mowa, to kolejne pytanie brzmiało, czy trzeba mieć prezentację?

Nie, nie ma takiego wymogu, ale… Ja uważam, że najlepiej prezentuje się swój dorobek na podstawie prezentacji. Dlaczego ? A no dlatego, że w stresie człowiek połowy rzeczy może zapomnieć, a na rozmowie trzeba się trochę chwalić osiągnięciami. Mając prezentację, cała uwaga komisji skupia się na zdjęciach, dlatego tak ważne jest fotograficzne dokumentacja naszej pracy. Swoją prezentację robiłam w Canvie. Nie popełniajcie jednak takiego błędu jak ja i nie dodawajcie selfie na stronie tytułowej 🙂 Miałam tam głównie zdjęcia i tytuły kolejnych slajdów.

Jak wygląda spotkanie z komisją?

Na początku rozmowy, bo nie jest to egzamin jak kiedyś, prezentujesz swój dorobek zawodowy. Ja zrobiłam to w formie prezentacji. Następnie dostajesz dwa zadania wychowawcze do rozwiązania. Musisz odpowiedzieć co byś zrobiła w danej sytuacji. Potem jest seria pytań, po dwa od każdego członka komisji. A było ich troje. Powinno być jeszcze zadanie praktyczne, z wykorzystaniem multimediów. Miałam prezentację, którą zaliczono na poczet tego zadania. Pytania były różne, od tych typowo wychowawczych, po kształcenie, akt prawny najważniejszy dla nauczyciela, itd.

Myślę, że jeśli przykładałaś się do swojej pracy, to z odpowiedzią na te pytania nie powinno być problemu. Co dzieje się już po samej rozmowie? Otrzymujesz bądź nie tytuł nauczyciela kontraktowego. Ja jestem w tej pierwszej grupie, dlatego piszę dla Ciebie ten tekst.

Jak zostać nauczycielem kontraktowym – podsumowanie

Mam nadzieję, że krok po kroku przeprowadziłam Cię przez drogę jaką trzeba pokonać, aby zostać nauczycielem kontraktowym. Nie będę kłamać, że jest łatwa, jednak nie tyle trudna co np na mianowanego. Tak słyszałam 🙂 Te 9 miesięcy szybko zleciało. Bałam się, że okres pandemii negatywnie wpłynie na realizację stażu, jednak nauczanie zdalne stanowiło mój plus. Mogłam wykazać się kreatywnością no i wykorzystaniem multimediów w pracy.

Zawód nauczyciela to ciągły rozwój, który uwielbiam. Lubię też wyzwania i to było ekscytujące, że po 9 miesiącach stażu wykonałam zamierzony plan. Nie oszukujmy się nauczyciel stażysta zarabia najmniej, więc awans to też dodatkowy zastrzyk gotówki, a komu on się nie przyda?:) Teraz mogę odetchnąć i skupić się na pracy, bez denerwowania się czy się zatnę na rozmowie, czy powiem to co chciałam itp.

A wy jesteście przez rozmową, a może zaczynacie niedługo staż? Macie jakiegoś nauczyciela w rodzinie? Dziękuję jeśli dotrwaliście do końca tekstu:)

16 Komentarze

 • Aleksandra Załęska

  20 lipca, 2020 - 10:13 am

  Oj pamiętam swój staż i papiery, który musiałam zebrać. To juz za mną, ale dla osób, które są na początku drogi Twój wpis na pewno będzie bardzo pomocny 🙂

 • Iwona

  20 lipca, 2020 - 1:45 pm

  To ja się jednak cieszę, że nie zdecydowałam się nigdy robić specjalizacji nauczycielskiej an studiach.
  Bardzo dobrze to wszystko opisałaś, i na pewno tekst przyda się komuś, kto zdecyduje się również na zostanie nauczycielem kontraktowym.

  • Antonina

   21 lipca, 2020 - 6:08 pm

   Gratuluję awansu, czy mogę prosić o ten wniosek?

   • Angelika Fronia

    21 lipca, 2020 - 6:22 pm

    Jasne, wysłałam na maila 🙂

 • Aneta

  20 lipca, 2020 - 2:13 pm

  Świetne porady, bardzo przydatne

 • Roma

  20 lipca, 2020 - 2:57 pm

  Bardzo dziękuje za ten wpis. Ja jestem na początku tej drogi ?

 • blogierka

  20 lipca, 2020 - 7:56 pm

  Cenne rady dla nauczycieli ?

 • Agata

  21 lipca, 2020 - 11:09 am

  O rany… Trzeba się trochę postarać, żeby zostać tym nauczycielem. Nie wiedziałam.

 • Miye

  21 lipca, 2020 - 12:25 pm

  Jest to bez wątpienia bardzo ważny i ciekawy zawód, ale szkoda, że nie spotyka się u nas z takim społecznym szacunkiem jak na przykład w japonii. I oczywiście z większymi zarobkami.

 • […] dodawać selfie, tylko zdjęcie jak do dokumentów. O tym błędzie też wspominałam we wpisie o awansie zawodowym. Myślę, że kwestii danych personalnych nie trzeba wyjaśniać. W punkcie wykształcenie, […]

 • […] tym, żeby dodawać linki do poprzednich wpisów, dzięki czemu tam też generuję ruch. Klikając tutaj przeniesie was do najczęściej czytanego mojego wpisu w lipcu, czyli o tym Jak zostać […]

 • Klaudia

  23 sierpnia, 2020 - 3:23 pm

  Czy ja również mogę prosić o wniosek? Super artykuł ?

  • Angelika Fronia

   27 sierpnia, 2020 - 7:44 am

   proszę sprawdzić maila 🙂

 • […] A czy Wy wiecie, że materiały stworzyłam w programie Canva, podobnie jak te wcześniejsze? ? Serdecznie polecam ten program. Wiele rzeczy możecie zrobić w darmowej wersji. Jak już się zorientujecie co gdzie szukać, to można wiele ciekawych projektów do pracy wykonać. Ja z większych przedsięwzięć zrobiłam prezentację na rozmowę na nauczyciela kontraktowego. A jeżeli jesteście na etapie rozpoczynania stażu, to wpadnijcie poczytać tutaj. […]

 • […] Jak dobrze przygotować się do stażu? To jedno z wielu pytań, na które będzie chciał odpowiedzieć sobie początkujący nauczyciel. Nie będzie to post o tym jak napisać plan rozwoju zawodowego, bo o tym wspominałam tutaj. […]

 • […] zostać nauczycielem kontraktowym? […]

Zostaw komentarz