Mycie rąk – pomysły na zajęcia w przedszkolu

14 października, 2020

Mycie rąk to temat bardzo ważny zważywszy na sytuację, jaką mamy w kraju i na świecie. Jutro, czyli 15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia rąk. Ważne święto, choć jestem przekonana, że zarówno w przedszkolach, jak i w domach, każdy przykłada odpowiednią wagę do tego jak robić to prawidłowo. Znajdziesz w tym wpisie 5 propozycji zajęć, które możesz wykonać z przedszkolakami. Doczytaj do końca, bo tam znajdzie się link do darmowego pobrania materiałów. Jeśli zaś chcesz być zawsze na bieżąco i poznać innych kreatywnych nauczycieli, to dołącz do mojej grupy na Facebooku.

Mycie rąk

Jak prawidłowo to zrobić, są różne wierszyki, filmiki dla dzieci, w plikach, które możecie pobrać dodałam ten, z którego ja korzystam. Jest prosty i najważniejsze jest to, aby go przećwiczyć w praktyce, czyli w łazience. Zanim jednak dojdziemy do wierszyka, to mam 5 propozycji co możecie zrobić jutro na zajęciach:

  1. Zaczynamy od zagadki

Lubi się pienić, jest w każdej łazience. Przed każdym posiłkiem myjemy nim ręce.

Zagadka z Vademecum przedszkolnych zabaw. Zagadki od Bliżej Przedszkola. Z nią dzieci sobie świetnie poradzą.

2. Po zagadce pytamy kiedy myjemy ręce. One wymieniają różne sytuacje (przed jedzeniem, po przyjściu z podwórka itp.)

3. Następnie pytamy dzieci czym myjemy ręce. Oni odpowiedzą, że wodą, mydłem, wtedy pytamy jakim. I mówimy im, że są mydła w kostce, w płynie. Do materiałów dołączone są ilustracje, żeby pokazać dzieciom. Najlepiej też wziąć realne przedmioty, nie tylko same ilustracje 🙂 I pytamy dlaczego mycie rąk jest takie ważne.

4. Pora na wierszyk o myciu rąk, potem do przećwiczenia w łazience.

5. Na koniec proponuję proste doświadczenie, do którego potrzebujemy tylko naczynia z ciepłą wodą, płynu do naczyń i słomki. Do wody dodajemy płyn, mieszamy. Dzieci dmuchają przez słomkę, aż powstaną bańki. Tak jak pieni się mydło. Ważne, żeby nie napiły się wody z płynem.

To propozycja dla młodszych grup. Chcę też życzyć Wszystkiego Najlepszego koleżankom i kolegom z okazji naszego święta.

Materiały do pobrania tutaj

Macie jakieś pomysły na jutrzejsze zajęcia? Macie ulubiony wierszyk o myciu rąk?

1 komentarz

Zostaw komentarz