Mycie rąk – pomysły na zajęcia w przedszkolu

14 października, 2020

Mycie rąk to temat bardzo ważny zważywszy na sytuację, jaką mamy w kraju i na świecie. Jutro, czyli 15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia rąk. Ważne święto, choć jestem przekonana, że zarówno w przedszkolach, jak i w domach, każdy przykłada odpowiednią wagę do tego jak robić to prawidłowo. Znajdziesz w tym wpisie 5 propozycji zajęć, które możesz wykonać z przedszkolakami. Doczytaj do końca, bo tam znajdzie się link do darmowego pobrania materiałów. Jeśli zaś chcesz być zawsze na bieżąco i poznać innych kreatywnych nauczycieli, to dołącz do mojej grupy na Facebooku.

Mycie rąk

Jak prawidłowo to zrobić, są różne wierszyki, filmiki dla dzieci, w plikach, które możecie pobrać dodałam ten, z którego ja korzystam. Jest prosty i najważniejsze jest to, aby go przećwiczyć w praktyce, czyli w łazience. Zanim jednak dojdziemy do wierszyka, to mam 5 propozycji co możecie zrobić jutro na zajęciach:

  1. Zaczynamy od zagadki

Lubi się pienić, jest w każdej łazience. Przed każdym posiłkiem myjemy nim ręce.

Zagadka z Vademecum przedszkolnych zabaw. Zagadki od Bliżej Przedszkola. Z nią dzieci sobie świetnie poradzą.

2. Po zagadce pytamy kiedy myjemy ręce. One wymieniają różne sytuacje (przed jedzeniem, po przyjściu z podwórka itp.)

3. Następnie pytamy dzieci czym myjemy ręce. Oni odpowiedzą, że wodą, mydłem, wtedy pytamy jakim. I mówimy im, że są mydła w kostce, w płynie. Do materiałów dołączone są ilustracje, żeby pokazać dzieciom. Najlepiej też wziąć realne przedmioty, nie tylko same ilustracje 🙂 I pytamy dlaczego mycie rąk jest takie ważne.

4. Pora na wierszyk o myciu rąk, potem do przećwiczenia w łazience.

5. Na koniec proponuję proste doświadczenie, do którego potrzebujemy tylko naczynia z ciepłą wodą, płynu do naczyń i słomki. Do wody dodajemy płyn, mieszamy. Dzieci dmuchają przez słomkę, aż powstaną bańki. Tak jak pieni się mydło. Ważne, żeby nie napiły się wody z płynem.

To propozycja dla młodszych grup. Chcę też życzyć Wszystkiego Najlepszego koleżankom i kolegom z okazji naszego święta.

Materiały do pobrania tutaj

to część pakietu, który tylko do 14.10.22 kupicie za 10 zł. Sprawdź tutaj co zawiera.

Macie jakieś pomysły na jutrzejsze zajęcia? Macie ulubiony wierszyk o myciu rąk?

2 Komentarze

Zostaw komentarz