Praca w publicznej placówce – subiektywna opinia+gratisy

6 października, 2020

Praca w publicznej placówce czy w prywatnej? To jedno z częstszych pytań zadawanych przez przyszłych pedagogów. Jak wybrać mądrze, czy to zawsze musi być wybór biało- czarny, a może są też inne odcienie? Zapraszam Was na mój subiektywny post o tym czy wolę pracować w placówce publicznej czy prywatnej. P.S doczytaj do końca, bo mam dla Ciebie prezent.

Praca w publicznej placówce

Pomysł na ten wpis zrodził się w mojej głowie ze względu na to, że już 14 października jest Dzień Nauczyciela. Jeśli już niedługo będziecie na etapie poszukiwania pierwszej pracy, to koniecznie wpadnijcie tutaj. Warto jednak na samym początku zastanowić się, czy wolicie wysłać swoje CV do prywatnego przedszkola, a może państwowego? No właśnie, jaka jest Twoja odpowiedź? Udzielę Ci kilku rad , które są moimi subiektywnymi odczuciami. Ty musisz wybrać co Ci bardziej pasuje.

Plusy państwowej placówki:

 • umowa o pracę (co nie jest jeszcze takie oczywiste w szkolnictwie)
 • stałe godziny pracy (zdarzają się nadgodziny, ale zawsze są płatne)
 • mniejsza liczba godzin dydaktycznych, niż w placówce prywatnej (choć pokutuje mit, że zrobimy swoje 25h i konie. Dobre kilkanaście godzin dodatkowo poświęcam w domu na przygotowanie się do pracy, zrobienie materiałów itp. To temat jednak na osobny wpis)
 • dodatki (wiejski, motywacyjny, wychowawczy, za wysługę lat – możesz mieć kilka z nich, lub wszystkie, zawsze to miły dodatek)
 • 13nastki, przyjemnie rozpocząć pracę w nowym roku z wizją dodatkowej pensji
 • stały rozwój, im wyższy poziom awansu zawodowego, tym wyższe zarobki. Między dwoma pierwszymi stopniami nie ma dużej różnicy. Nie to co mianowany czy dyplomowy, trzeba jednak od czegoś zacząć.
 • wypłata jest zawsze na czas i to z góry

Były plusy, teraz pora na minusy.

Minusy

 • często jesteś sama na 25 dzieci, bo tyle przeważnie liczy grupa. W przypadku dzieci młodszych 3,4 letnich masz pomoc nauczyciela. Na początku może być Ci ciężko, ale im większe będziesz mieć doświadczenie, tym łatwiej będzie Ci nad wszystkim zapanować.

To chyba jedyny minus pracy w placówce państwowej, ta liczebność grupy. Za to zobaczcie ile wymieniłam plusów 🙂

Darmowe materiały

A teraz pora na obiecane gratisy, a są nimi dyplomy i medale z okazji Dnia Dziewczyn, który już 11.10. Kliknij w link i pobierz bezpiecznie z mojego dysku Google. A na pasowanie na przedszkolaka tutaj.

Jeśli chcesz sama tworzyć materiały do zajęć, to zapisz się do mojego newslettera, tam poinformuję o starcie kursu online.

A Ty pracujesz w placówce publicznej czy prywatnej? Jakie byś dopisała plusy, minusy? Daj znać w komentarzu, pozdrawiam Angela.

4 Komentarze

 • agata

  13 października, 2020 - 10:31 am

  No ten minus to jednak konkretny minus, chociaz za moich czasow to nawet ponad 30 osob bylo w grupie wiec poprawa jest 🙂

 • […] propozycja dla młodszych grup. Chcę też życzyć Wszystkiego Najlepszego koleżankom i kolegom z okazji naszego […]

 • monika-paula

  21 października, 2020 - 8:02 pm

  Od września jestem jako pomoc nauczyciela w państwowym przedszkolu – gdzie w przyszłości, marzę o pracy jako nauczyciel przedszkola. Cieszę się z obecnego stanowiska, ponieważ przez ten rok nabiorę doświadczenia, obserwując pracę koleżanek i pomagając im przy organizacji zajęć i wydarzeń. Jestem po pracy w żłobku prywatnym i.. bez porównania ! plusy, które wymieniłaś ZGADZAJĄ SIĘ ! 🙂

 • […] propozycja dla młodszych grup. Chcę też życzyć Wszystkiego Najlepszego koleżankom i kolegom z okazji naszego […]

Zostaw komentarz